NAUJIENOS

Visos kategorijos
Įmonių grupės „Vikonda“ valdybos pirmininkė Jolanta Blažytė

Kas sėja paniką?

Jolanta BLAŽYTĖ - 08:35 Vasario 25d. 2020

„Būsime 5G technologijos diegimo lyderiai“, – garsiai ištrimituoja mūsų tautos išrinktieji ir tyliai „prakiša“ sveikatos apsaugos ministro įsakymą, leidžiantį Lietuvoje elektromagnetinės taršos normas padidinti 10 kartų. Čia pat pasipila reklaminės „fanfaros“ apie didžiulį technologinį progresą, daiktų internetą ir galimybę atvykus Popiežiui, visiems draugams be trukdžių išsiuntinėti selfius. Pasiteirauti apie šios technologijos žalą žmogaus sveikatai Lietuvoje gali tik „kaškassėjapanika“ populiacijos atstovas. Mat jau kažkur neva kažkieno „įrodyta“, kad 5G technologijos skleidžiama radiacija yra tokia „saugi ir sveika“, tarsi koks Birštono mineralinis vanduo. 

O telekomunikacijų lobistų „akių šviesa“ portalas „15min“ taip pasistengia, kad net vieno straipsnio antraštę pavadina: „Bokštų nereikia bijoti, o jais džiaugtis“ (kalbama apie mobilaus ryšio antenas – past.). Negana to, dar visiems „kaškassėjapanika“ atstovams paaiškina, kad tose šalyse, kur elektromagnetinės taršos normos didesnės, žmonės gyvena ilgiau. 

Supratau, kad norint ilgiau gyventi, reikia rinktis ne tą šalį, kuri turi geresnę sveikatos apsaugos sistemą, bet tą, kuri turi didesnes eletromagnetinės (EM) radiacijos normas. Ir tikrai... Juk po Černobylio avarijos miesto apylinkėse grybai ir uogos buvo kur kas didesni ir gražesni nei Lietuvos miškuose. 

Supratau, kad visiems, norintiems ilgiau gyventi, reikia, kaip kokiems gandrams, tiesiog susisukti lizdus ant mobiliojo ryšio antenų ir ten tupėti.

Tačiau moteriška intuicija kužda, kad visa „nepriklausomų“ ekspertų brukama informacija yra tik subtilus „trolinimas“... Kaip gi galima „įrodyti“ technologijos, kuri tik pradedama testuoti ir kurios ilgalaikio poveikio dar niekas nėra patyręs, saugumą?

2017 m. rugsėjo mėnesį 190 nepriklausomų pasaulio mokslininkų ir gydytojų kreipėsi į Europos Komisiją, prašydami sustabdyti 5G technologijos diegimą – tol, kol bus nustatytas tikslesnis jos poveikis žmonių sveikatai. Kreipimasis buvo adresuotas tuometiniam eurokomisarui Vyteniui Andriukaičiui, bet mokslininkai iš jo jokios reakcijos nesulaukė. Mūsų deleguotas eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, sėdėdamas šiltame poste, rūpinosi ne ES žmonių sveikata, bet telekomunikacijų industrijos pelnais. „Graži“ aršaus socialisto misija, ką ir besakyti... J. Blažytė

Taigi ieškau informacijos toliau. 

„15min“ portalo „iniciuoto turinio“ autoriai paskelbė, kad: „atskirti melą nuo tiesos pakanka apsilankyti duomenų bazėse, kaip antai PubMed, kuri yra patikimesnis šaltinis už YouTube, FB, Google ir Wikipedia (2019.11.28)“. Todėl sužinojusi, kad, neskaičiuojant vienintelio „patikimo“ šaltinio – „15min“ portalo, yra dar vienas patikimas PubMed šaltinis, einu būtent į jį... ir apsigyvenu jame bent dvi paras.

PubMed duomenų bazėje randu daugybę mokslinių publikacijų, patvirtinančių, kad elektromagnetinė tarša turi ne tik šiluminį, bet ir biologinį poveikį žmogaus sveikatai. Ir kad tas biologinis poveikis žmonėms sukelia daugybę sunkių ligų. Ir kad elektromagnetinės taršos normų „nustatinėtojai“ (SCENIHR) būtent tos biologinės įtakos nemato ir nenori matyti, nes... patys yra susiję su telekomunikacinės industrijos interesais. 

Bet apie viską iš eilės: 

PubMed bazėje randu Vašingtono universiteto profesoriaus Emerito Martin Pall publikacijas. Šis mokslininkas didžiąją dalį savo gyvenimo paskyrė tyrimams apie elektromagnetinės taršos poveikį žmogaus organizmui, o 5G technologiją pavadino „pačiu kvailiausiu išradimu žmonijos pasaulyje“. 

„Yra 13 mokslinių įrodymų, kurie patvirtina, kad elektromagnetinis laukas, esant impulsinėms bangoms, kurios bus naudojamos 5G technologijoje, daug aktyvesnis ir pavojingesnis, nei elektromagnetinis laukas pastovios spinduliuotės metu“, – teigia M. Pall. Beje, šis mokslininkas taip pat dar aprašė atvejus, kaip SCENIHR (ta „kontora“, kuri mums nustatinėja EMF normatyvus) falsifikuoja tyrimų duomenis.

Tuo tarpu „15min“ portalas šį mokslininką jau kažkaip spėjo suplakti su Rusijos interesais, mat anas dalyvavo RTR laidoje. Šiaip jau šis garbus profesorius dalyvavo ir šimtuose JAV bei Europos šalių TV laidų, jau vien dėl to, kad tiria labai aktualią žmonijai problemą. 

Bet tiek to, palikime šį mokslininką ramybėje ir ieškokime kitų, kurie nedalyvavo Rusijos RTR laidoje.

PubMed duomenų bazėje randu mokslininkės (University of New Mexico Department of internal Medicine) Sharon Goldberg publikacijas. Ši mokslininkė nedalyvavo Rusijos TV laidoje, bet dalyvavo Michigan House Energy Commitee posėdyje, kuriame garbiems valdžios atstovams paklojo visą pluoštą mokslinių išvadų apie elektromagnetinio lauko (EMF) žalą žmogaus sveikatai. Cituoju: „Bevielė radiacija turi biologinį efektą. Tai surašyta PubMed publikuotoje literatūroje ir nebėra net diskusijų objektas. Mes turime aiškius įrodymus dėl onkologinių ligų, DNR pažeidimų, kardiomiopatijos, diabeto, neuropsichinio efekto. 5G yra netestuotas panaudojimas technologijos, kuri yra žalinga sveikatai. 5G reiškia nepakeliamas išlaidas sveikatos apsaugai.“

Randu ir Kalifornijos universiteto profesoriaus, garsaus 5G kritiko Joel Moskowitz publikacijas. Šio mokslininko citata: „Kadangi žmogaus odoje yra kapiliarai ir nervų galūnės, milimetrinių bangų bioefektas gali būti perduotas per odos molekulinius mechanizmus arba per nervų sistemą.“

PubMed duomenų bazėje randu daugybę mokslinių publikacijų, patvirtinančių, kad elektromagnetinė tarša turi ne tik šiluminį, bet ir biologinį poveikį žmogaus sveikatai. Ir kad tas biologinis poveikis žmonėms sukelia daugybę sunkių ligų. Ir kad elektromagnetinės taršos normų „nustatinėtojai“ (SCENIHR) būtent tos biologinės įtakos nemato ir nenori matyti, nes... patys yra susiję su telekomunikacinės industrijos interesais. J. Blažytė

Randu ir Ariel Fizikos universiteto tyrėjo Pall Ben Ishai publikacijas. Mokslininko citata: „Kada į kūną papuola ypatingai trumpi elektromagnetiniai impulsai, skirtingai nuo įprastos elektromagnetinės spinduliuotės, atsiranda štai kas: judantys krūviai patys tampa mažomis antenomis, kurios pakartotinai išspinduliuoja elektromagnetinį lauką ir nukreipia jį gilyn į organizmą“. Kartu su savo kolegomis iš Hebrew Universiteto taikomosios fizikos departamento P.B. Ishai perspėja: „Mes keliame įspėjamąją vėliavą prieš nevaržomą 5G technologijos diegimą.“

Randu ir Adelaidės universiteto profesoriaus Trevor Marshall publikacijas. Šis mokslininkas tyrinėjo žmogaus mikrobiomas. Jo tyrimai parodo, kad aukšto dažnio milimetrinių bangų spinduliuotė pažeidžia mikrobiomas ir sukelia autoimunines ligas. Mokslininko vieša citata: „Leisti naudoti šią technologiją, nepamatavus jos saugumo žmogaus sveikatai yra visiškai neapgalvota, nes milimetrinės bangos, kaip žinome turi gilų poveikį visam žmogaus organizmui.“ 

Randu ir profesoriaus, EM spinduliuotės žmogaus sveikatai tyrėjo Olle Johansson (Karolinska Institute dept of Neuroscience) bei jo 16 kolegų publikacijas: „Studijos, empiriniai tyrimai, pacientų stebėsena rodo aiškų ryšį tarp EM spinduliuotės ir sveikatos problemų. Naujos ryšio technologijos buvo pristatytos neatsižvelgiant į jų poveikį žmonių sveikatai ir kartu užkraunant didžiulę naštą sveikatos apsaugai.“ (P.S. Lietuva, žinoma, su tokia našta „nesunkiai“ susitvarkys). Šio profesoriaus vieša citata: „Egzistuoja pavojus, kad penktoje kartoje, t. y. maždaug po 150 metų moterys bus nevaisingos.“ Tada bus per vėlu atsiprašinėti ir per vėlu gailėtis. Tik įdomu, kas ateityje užmokės už visą šitą „party“? 

PubMed bazė tiesiog užversta įvairiausių bandymų, patvirtinančių žalingą biologinį EM spinduliuotės poveikį gyviems organizmams, išvadomis. Visų nesurašysiu, pacituosiu bent vieną.

Tyrėjai Kolomytseva MP, Gapeev AB rašo: „The dynamics of leucocyte number and functional activity of peripheral blood neutrophils under whole body exposure of healthy mice to low intensity extremely high frequency electromagnetic radiation (EHF EMR, 42 GHz, 0,15 mW/cm2) was studied. It was shown that the phagocytic activity of peripheral blood neutrophils was suppressed by about 50 % in 2-3h after the simple exposure to EHF EMR.......The results indicated that the whoe body exposure of healthy mice....has profound effect on the indices of nonspecific immunity.“ (Vertimas: „Buvo tiriamas sveikų pelių leukocitų skaičiaus ir periferinio kraujo neutrofilų funkcinio aktyvumo dinamika, prieš tai visą sveikos pelės kūną veikiant žemo intensyvumo itin aukšto dažnio elektromagnetine spinduliuote. (EHF EMR, 42 GHz, 0,15 mW/cm2). Nustatyta, kad periferinio kraujo fagocitinis neutrofilų aktyvumas sumažėjo beveik 50 proc. per pirmąsias 2–3 valandas po spinduliavimo. Rezultatai parodė, kad viso pelės kūno veikimas elektromagnetine spinduliuote turi poveikį nespecifiniams imuniteto rodikliams.“)

Taigi tokie „reikalai“ su laboratorinėmis pelytėmis...

Beje, randu ir telekomunikacijų kompanijų užsakomuosius tyrimus.

Štai Deutsche Telecom technik GmbH užsakomąjį tyrimą atliko tyrėjai Myrtill Simko ir Mats-Olof Mattsson.

PubMed bazėje yra ir nemažai neutralių tyrimų su neutraliomis išvadomis, maždaug: „Tikrąjį 5G technologijos poveikį žmogaus sveikatai mes galėsime įvertinti tik po kelių metų ar net kelių dešimtmečių“. O, kadangi lietuvaičiai bus 5G technologijos diegimo lyderiai, tai mokslininkai visus mikrobiomų pokyčius galės ramiai stebėti būtent jų kūnuose. Pelytės mokslininkų laboratorijose galės pailsėti. J. Blažytė

Cituoju išvadą: „ In summary, the majority of studies with MMW exposures show biological responses. From this observation, however no in-depth conclusions can be drawn regarding the biological and health effects of MMW exposures in the 6 -100 GHz frequency range. The studies are very different and the total number of studies is surprisingly very low“. (Vertimas: „Didžiojoje dalyje tyrimų, analizuojančių ypač aukšto dažnio elektromagnetinių bangų poveikį gyviems organizmas, prieita prie išvados, kad milimetrinės bangos turi vienokį ar kitokį poveikį gyviems organizmams. Iš pastarojo tyrimo negalima padaryti galutinių išvadų apie 6–100 GHz diapazono milimetrinių bangų poveikį gyviems organizmams ir žmonių sveikatai. Atlikti tyrimai yra labai skirtingi, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad bendras tokio tipo tyrimų skaičius yra stebėtinai mažas.“)

Supratau, kad šių tyrėjų stebėjimai neleidžia padaryti griežtos „in-depth“ išvados dėl milimetrinių bangų spinduliuotės žalingo poveikio žmogaus sveikatai, bet mokslininkai užsimena, kad dauguma tyrimų dėl MMW spinduliuotės parodė „biologinį atsaką“, kad tyrimai yra labai skirtingi ir kartu stebisi, kad tokių tyrimų yra labai mažai. Ir dar supratau, kad būtent tokiu „nei baltu, nei raudonu“ tyrimu, „įrodančiu“, kad 5G „nekenksmingas“ žmogaus organizmui ir mojuos telekomunikacijų kompanijų lobistai. 

PubMed bazėje yra ir nemažai neutralių tyrimų su neutraliomis išvadomis, maždaug: „Tikrąjį 5G technologijos poveikį žmogaus sveikatai mes galėsime įvertinti tik po kelių metų ar net kelių dešimtmečių“. O, kadangi lietuvaičiai bus 5G technologijos diegimo lyderiai, tai mokslininkai visus mikrobiomų pokyčius galės ramiai stebėti būtent jų kūnuose. Pelytės mokslininkų laboratorijose galės pailsėti.

Ir dar randu tikrą vyšnaitę ant visos šios informacijos torto – tai Rainer Nyberg (professor Emeritus Vasa Finland) ir Lennart Hardell (MD PhD Oncologist Orebro Sweden) pranešimą apie tai, kad 2017 m. rugsėjo mėnesį 190 nepriklausomų pasaulio mokslininkų ir gydytojų kreipėsi į Europos Komisiją, prašydami sustabdyti 5G technologijos diegimą – tol, kol bus nustatytas tikslesnis jos poveikis žmonių sveikatai. Kreipimasis buvo adresuotas tuometiniam eurokomisarui Vyteniui Andriukaičiui, bet mokslininkai iš jo jokios reakcijos nesulaukė.

„Gaila, bet ES pareigūnai yra klaidingai informuojami apie rizikas. Jie remiasi tik dirbančių ICNRP ir SCENIHR organizacijose asmenų nuomone, nors tie asmenys turi glaudžius ryšius su telekomunikacijų pramone. ES pareigūnai akivaizdžiai teikia prioritetus industrijos pelnui, bet ne žmonių sveikatai“, – rašo R. Nyberg ir L. Hardell. 

Taigi, štai kas išeina: vartydama „telelobių“ nurodytą duomenų bazę kaip labai patikimą, randu informaciją apie tai, kad mūsų deleguotas eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, sėdėdamas šiltame poste, rūpinosi ne ES žmonių sveikata, bet telekomunikacijų industrijos pelnais. „Graži“ aršaus socialisto misija, ką ir besakyti...

Ir galiausiai, jau visai netyčia, randu ir Europos Komisijos Parlamentinės Asamblėjos rezoliuciją 1815 (2011) dėl elektromagnetinės taršos sukeliamų pavojų ir rekomendacijas ES narėms dėl šios taršos mažinimo. Apie tai – vėliau. Bet kelias rekomendacijas paminėsiu: užtikrinti skaidrumą dėl lobistinių grupių interesų, skatinti pliuralizmą ir debatus tarp visų suinteresuotų grupių, taip sakant, ir visuomenės, būti atidiems ir saugotis „early warning“ mokslininkų ir kt.

Europos valstybės šių rekomendacijų daugmaž laikosi, todėl jose, skirtingai nei Lietuvoje, 5G technologijos diegimas daug sunkiau skinasi kelią. Tuo tarpu Lietuvos politikams tos rekomendacijos „iki lemputės“.

Lygiai taip pat, kaip ir „15min“ portalo „nepriklausomiems tyrėjams“ arba, paprasčiau tariant, „chuliganams“, kurie be skrupulų visur, kur tik įmanoma „banina“ telekomunikacijos industrijai nepalankias nuomones. Ir kurie net nesiruošia skatinti pliuralizmo, diskusijų, jau nekalbant apie savo interesų deklaravimą. Ir kurie įkyriai kiša vieno profesoriaus, siūlančio džiaugtis kone ant galvos pastatytomis ir EM radiaciją spinduliuojančiomis antenomis, nuomonę. Beje, tas profesorius taip pat nėra deklaravęs savo skaidrių interesų ir nepriklausomybės nuo „telelobių“. O jo ir vienoje telekomunikacijos bendrovėje dirbančio pardavimų vadovo pavardės, tikiuosi, sutampa visiškai atsitiktinai.

Išeitų, kad „15min“ „nepriklausomų tyrėjų“ laukia nauja užduotis – įrodyti, kad keli šimtai garsiausiuose pasaulio universitetuose dirbančių mokslininkų, gydytojų tyrėjų, įrodžiusių ypatingai žalingą biologinį EMF spinduliuotės poveikį žmogaus organizmui yra visiškai „nukvakę“ ar šiaip „actą uostantys“?

Taigi, kol kas tiek. O tema „kaškassėjapanika“ tikrai įdomi ir tęstina.

13 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!