NAUJIENOS

Visos kategorijos
Kėdainių profesinio rengimo centras į priekį žengia užtikrintai – kasmet gerindamas savo pozicijas visos Lietuvos profesinio mokslo žemėlapyje jis suteikia daugybę „bonusų“ čia besimokantiems žmonėms.

Geriausias metas įgyti profesiją – jau dabar!

Eglė KUKTIENĖ - 12:54 Birželio 17d. 2020

Profesinis mokymas per pastarąjį dešimtmetį šovė į neregėtas aukštumas. Profesiniai rengimo centrai visoje Lietuvoje tapo ta ugdymo vieta, kuri surenka konkrečius ir ryžtingus žmones, siekiančius įsitvirtinti darbo rinkoje pasirenkant populiariausias, reikalingiausias ir geriausiai apmokamas profesijas. Kėdainių profesinio rengimo centras (PRC) į priekį žengia užtikrintai – kasmet gerindamas savo pozicijas visos Lietuvos profesinio mokslo žemėlapyje jis suteikia daugybę „bonusų“ čia besimokantiems žmonėms. Galimybė įgyti patirties užsienio šalyse, užmegzti naudingas pažintis ir pakloti kelią savo būsimai karjerai – tai rimtas argumentas siekiantiems tapti geriausiais savo srities specialistais. O kur dar įvairios lengvatos, atnaujintas ir modernus bendrabutis bei, aišku, galimybė gauti stipendiją? Apie visa tai ir dar daugiau kalbamės su Kėdainių PRC vadovu Dangiru Kačinsku.

Daug naujovių

Profesinis mokymas – vienas lanksčiausių ir geriausiai prisiderinančių prie moksleivio. Vien jau kalbant apie tai, kad stojimas į pageidaujamas specialybes vyksta keturiais etapais – kas tris mėnesius. O pakeistos programos iš dalykinių į modulines leidžia orientuotos į asmeninius kiekvieno moksleivio poreikius.

„Iki birželio pirmosios dienos jau buvome sulaukę 15-os stojimo prašymų. Į valstybės finansuojamas vietas galime priimti 160 mokinių, tačiau dabar – pati stojimų pradžia.

Iš tiesų šiemet PRC mokinius pasitinka su svarbiomis naujovėmis.

Buvo pašalintos dalykinės profesinio mokymo programos, o vietoje jų atsirado modulinės profesinio mokymo programos, tokios kaip ekspeditoriaus, apskaitininko, maisto pramonės darbuotojo, kosmetiko bei apdailininko.

Taip pat yra ir 11 klasės mokiniams skirtas modulis – Metalo technologiniai darbai. Jis nėra naujas, tai Automobilių mechaniko modulinės profesinio mokymo programos modulis“, – sakė D. Kačinskas.

Tiesa, PRC vienuoliktokams norėjo siūlyti ženkliai platesnį pasirinkimų ratą – 14 programų ir 27 modulius, tačiau siūlymas kol kas buvo nepatenkintas pačios Švietimo, sporto ir mokslo ministerijos. Viliamasi, kad ateityje Centro iniciatyva bus pripažinta ir 11 klasės moksleiviams bus galima pasiūlyti daugiau programų.

Praktika – profesinio mokymo esmė

Kėdainių PRC moksleiviai gali pretenduoti į įvairios trukmės praktiką užsienio kompanijose, o pasiūlymai galioja ir tiems, kurie mokslus PRC jau baigė. Kas gali būti geriau, nei taip visų darbdavių reikalaujamos praktikos gavimas dar besimokant? Vienu šūviu galima nušauti du zuikius. O jei pabaigę mokslus susiduriate su keblumais įsitvirtinant darbo rinkoje – Kėdainių PRC ir čia jums pasiruošęs padėti. 

Žinoma, praktika užsienyje – motyvacinio paketo dalis. Pretenduoti į ją gali visi, tačiau tie, kurie į mokslus žvelgia atsakingai, šansų įgyti neįkainojamos patirties turi gerokai daugiau. Išvyka į užsienį, galimybė susipažinti su kitos šalies kultūra ir darbo specifika, pažintys ir galimybė dirbti tai, ką mokaisi – kiekvieno jaunuolio startinis sėkmės paketas. Kasmet daugiau kaip 60 jaunuolių iš PRC išvyksta į užsienį, ir šis skaičius kasmet vis auga. Atsimenant, kad valstybės finansuojamų vietų čia yra 160, toks gausus praktikantų būrys verčia maloniai nustebti.

„Praktika užsienyje gali būti dvejopa. Moksleiviai gali rinktis trumpas stažuotes, kurių trukmė 2–6 savaitės, arba pasirinkti ilgalaikę praktiką užsienyje, kuri trunka 3 mėnesius.

Galimybė padirbėti su mūsų partneriais – neįkainojama patirtis moksleiviams, tad stengiamės atrinkti to vertus mokinius. D. Kačinskas

Dalyvauti stažuotėse užsienyje gali visi Centro mokiniai, kurie pateikia projekto dalyvių atrankos komisijai dokumentus – prašymą vykti į stažuotę užsienyje ir rekomendacijas. Atranka vyksta atsižvelgiant į moksleivio motyvaciją ir norą dalyvauti projekte, be abejo, mokymosi pažangumą, pamokų lankymą, pareigingumą, užsienio kalbos žinias, rekomendacijas ir kt.

Galimybė padirbėti su mūsų partneriais – neįkainojama patirtis moksleiviams, tad stengiamės atrinkti to vertus mokinius. O tokia galimybė, tiesa, daugelį verčia pasitempti, į savo būsimą karjerą žiūrėti žymiai rimčiau“, – džiaugiasi Kėdainių PRC direktorius. 

Stipriausiose šalyse

Kėdainių PRC moksleiviai praktiką gali atlikti vienose stipriausių visos Europos valstybių. Programos partneriai yra Vokietijos, Ispanijos, Italijos, Maltos, Jungtinės Karalystės, Portugalijos ir Turkijos verslo įmonės. Pabaigus mokslus tikriausiai nėra geresnio jausmo nei žinojimas, kad turi patirties, ir ne bet kokios, o kokybiškos, už kurią kiti mielai paklotų didžiules pinigų sumas.

O čia – tereikia uoliai mokytis profesijos, kuri jus maitins, na, jei ne visą likusį gyvenimą, tai bent kurį laiką.

„Ispanijos Bilbao ir Kordobos miestų automobilių priežiūros ir remonto įmonėse darbuojasi mūsų automobilių elektromechaniko, mechaniko specialybės mokiniai. Pirmąją savaitę mokiniai gauna galimybę dirbti su įmonės specialistais, susipažįsta su įmonės veikla, parodo savo žinias ir gebėjimus. Vėliau jau jie atlieka užduotis savarankiškai. 

Ispanijoje, Kordobos mieste, esančioje partnerių įmonėje mūsų suvirintojo profesijos moksleiviai gali tobulinti savo įgūdžius, išmokti daug naujo. Ten jie ruošia metalus virinimui, mokosi virinti automatais ir pusautomačiais įvairiomis padėtimis, taip pat mokosi virinti aliuminį – tai naudinga patirtis ateities darbuose.

Būsimieji apdailininkai-statybininkai praktiką atlieka Vokietijoje. Vokiška kokybė statybų sektoriuje yra tai, su kuo niekas negali pasiginčyti. Mūsų specialistai gauna ir tokią pačią kokybišką praktiką, o aukštus darbų standartus vėliau pritaiko ir dirbdami mūsų krašte.

Vokietijoje jie tobulina praktinius įgūdžius, kurie leidžia dirbti, pirmiausia, saugiai – montuoti palypėjimo įrangą. Taip pat jie supažindinami su tinkamų statybinių medžiagų parinkimu, įgyja pastato vidaus paruošimo, apdailos darbų patirties“, – pasakojo D. Kačinskas.  

Vertingos pamokos

O štai kai kurių kitų specialybių moksleiviai, dirbdami su Kėdainių PRC partneriais užsienyje, gauna tokios vertingos patirties, už kurią įprastai reikėtų nemažai susimokėti. Ir daugelis pasirinkusiųjų savarankiškai dirbti vienokį ar kitokį darbą išleidžia nemažai pinigų kelionėms, kursams ir mokslams užsienyje, mat tobulintis reikia nuolat, o kursai užsienyje dažnam klientui palieka įspūdį.

„Būsimi kosmetikai stažuojasi Turkijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Ten jie gali susipažinti su masažo technikomis, kūno šveitimo niuansais, gauna papildomų žinių veido priežiūros srityje, tobulina makiažo technikas.

Padavėjai ir barmenai praktiką atlieka įvairių šalių viešbučiuose ir restoranuose, kuriuose išlaikomi aukščiausi klientų aptarnavimo standartai. Būsimi virėjai gali prisiliesti prie aukštos klasės virtuvės darbo ir mokosi šaltų patiekalų ir užkandžių bei patiekalų iš daržovių, greito maisto ir a lacarte restorano patiekalų paruošimo ir patiekimo praktinių įgūdžių“, – vardijo PRC direktorius.

Mokiniai, sugrįžę iš stažuotės užsienyje, akcentuoja, kad jie įgijo ne tik profesinių žinių, bet ir sutvirtėjo kaip asmenybės. Tai yra labai svarbus aspektas – įgyti pasitikėjimo savimi, išmokti žvelgti plačiau, tolerantiškiau, pozityviau į pokyčius ir sunkumus, matant juos kaip geriausias galimybes tobulėti. D. Kačinskas

Jis priduria, kad daugelis moksleivių stažuojasi antrame kurse – tada jie dar neturi pakankamų praktinių įgūdžių, tačiau galimybė dirbti realiame versle ir realiomis sąlygomis verčia sparčiai mokytis. 

Maža to, ten galima prisiliesti prie naujausių įrenginių ir technikos, susipažinti su srities naujovėmis ir, žinoma, viską parsigabenti į Lietuvą. Laiku tą padarius, galima spėti tapti moderniausių procesų pradininkais savame krašte!

„Svarbi ir galimybė stažuotės metu pamatyti, kokio lygio yra moksleivio žinios bei ko jam dar trūksta. Mokiniai ne tik pagerina profesinius, bet ir bendruosius gebėjimus. 

Stažuotės užsienyje sudaro sąlygas moksleiviams paūgėti ir kaip asmenybėms. Jie keliauja, bendrauja, susipažįsta su žmonėmis, kultūra, šalimi. Drąsa išlipti iš komforto zonos atveria moksleiviams gerokai platesnius vandenis, suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, leidžia konkretizuoti savo norus ir ateities tikslus.

Projekto veiklos motyvuoja juos tobulinti užsienio kalbos žinias, bendrauti ir bendradarbiauti su skirtingos kultūros asmenimis darbo srityje ir socialinėje aplinkoje, dalyvauti komandos darbe. Praktika įmonėse prisideda prie jų meistriškumo vystymosi ir darbinės patirties įgijimo, būtent tai, ko neįmanoma įgyti vien tik profesinės mokymo įstaigos aplinkoje“, – visus stažuočių užsienyje pliusus mėgina išvardinti D. Kačinskas, tačiau faktas, kad to padaryti turbūt nepakaktų ir kelių laikraščio puslapių. 

Kiekvienas iš tokios praktikos pasisemia daugiau negu būtų galėjęs svajoti, o kai kurie praktikos pliusai išryškėja net vėliau nei tikėtasi.

Ne tik patirtis, bet ir... alga

Iš tokių stažuočių grįžę mokiniai būna jau kitokie – ir jie patys tą pastebi. O tie, kurie gerai pasirodo partnerių įmonėje, gali sulaukti ir pasiūlymo ten dirbti. 

„Labai džiaugiamės, kad mūsų mokiniai supranta ilgalaikių stažuočių naudą ir nesibaimindami išvyksta į 3 mėn. trukmės praktiką.  

Mokiniai, sugrįžę iš stažuotės užsienyje, akcentuoja, kad jie įgijo ne tik profesinių žinių, bet ir sutvirtėjo kaip asmenybės.  

Tai yra labai svarbus aspektas – įgyti pasitikėjimo savimi, išmokti žvelgti plačiau, tolerantiškiau, pozityviau į pokyčius ir sunkumus, matant juos kaip geriausias galimybes tobulėti.

Ne paslaptis, kad žmogus tobulėja sunkumuose – niekas nesako, kad ten labai lengva. Tačiau mokiniai moka suderinti darbą, praktiką ir malonų laiką gyvenant užsienyje. 

O kad praktika yra pateisinanti lūkesčius, rodo ir tai, kad iš užsienio grįžę moksleiviai neabejodami ragina jaunuosius savo kolegas išbandyti savo jėgas mainų programoje. 

Maža to, mokiniai yra sulaukę pasiūlymų iš užsienio šalių darbdavių. Absolventai, kurie atliko praktiką Fuerteventuros saloje, sulaukė pasiūlymų likti dirbti iš siuvimo ir grožio paslaugų įmonių. Taip pat mūsų mokiniais džiaugiasi ir Vokietijos statybos įmonės, Jungtinės Karalystės automobilių remonto ir priežiūros įmonės, mokiniai visada laukiamu ir Turkijos Fetijos kurorto 5 žvaigždučių viešbutyje“, – tiek mokinių patirtimi, tiek galimybe užsidirbti pasidžiaugė PRC vadovas.

Apie ratus ir dar daugiau

Ir jei stažuotėms užsienyje jūs nesijaučiate pribrendę arba užsienis jūsų niekada netraukė, galima pasinaudoti ir kitomis moksleiviams siūlomomis lengvatomis.

Tarkime – kuris gi jaunuolis nesvajoja apie vairuotojo teises? Nuo asmeniniams poreikiams reikalingos B kategorijos, iki duoną padėsiančios užsidirbti CE – jas galima gauti gerokai pigiau! 

O jei pabodo gyvenimas namuose su tėvais ir norisi paragauti tikro studento gyvenimo, PRC siūlo atnaujintą ir sutvarkytą bendrabutį, kuriame jūsų lauks visi reikalingiausi dalykai ir rimtai, ir kiek lengvabūdiškai studento gyvenimo dienai...

„Daugumos jaunų žmonių svajonė yra kuo greičiau įgyti vairavimo pažymėjimą ir sėsti prie automobilio vairo. Populiariausia yra B vairavimo kategorija, kurią įgyti galima už kursus mokant mažesnį mokestį. Taip pat lengvatinėmis sąlygomis galima įgyti C1, C, CE vairavimo kategorijas.

Kėdainių profesinio rengimo centro bendrabutyje gali apsigyventi iki 60 mokinių. Bendrabutis yra renovuotas, aprūpintas naujausiu inventoriumi, yra internetas, virtuvės, dušai. Patogi bendrabučio ir mokymo įstaigos infrastruktūra – galima greitai pasiekti miesto centrą, autobusų ir traukinių stotis“, – pasakoja D. Kačinskas.

Ir jeigu dar maža tokio gausaus studentų motyvavimo paketo, yra ir daugiau – mokiniams, kurie negyvena Kėdainiuose ir kasdien važiuoja į pamokas, taip pat gyvenantiems bendrabutyje bei savaitgaliais pas tėvus vykstantiems mokiniams, kompensuojamos kelionės išlaidos pagal pateiktus bilietus arba suteikiama nuolaida. 

Ir, kaip ir priklauso, kiekvienas pažangiai profesinėje mokykloje besimokantis studentas gauna stipendiją. Stipendijos pervedamos į mokinių sąskaitas banke. Pagal poreikį mokiniams skiriama pašalpa, skatinami gerai besimokantys, aktyvūs mokiniai.

Ar man vienai kilo noras pasitobulinti įgyjant profesiją?.. Tikiu, kad ne! Juo labiau kad profesinio rengimo centro statistika rodo kasmet sparčiai augantį skaičių moksleivių, kurie PRC mokosi profesijos, prieš tai įgiję aukštąjį išsilavinimą. Ir ne veltui – juk ne vienerius metus akcentuojama, kad aukštasis + profesinis mokslas yra tikrų tikriausia sėkmės formulė tiems, kurie nori susikurti darbo vietą sau, arba, jei gerai seksis – plėstis ir tapti sėkmingu savo srities specialistu ir verslininku.

Kėdainių PRC mokiniai vairuotojo pažymėjimą gali įgyti:

mechanikų specialybės mokiniams kaina 105 eurai; 

motorinių transporto priemonių mokiniams B kat. 105 eurai,

motorinių transporto priemonių vairuotojas ekspeditorius C, CE ir 95 kodas viso 300 eurų, šią specialybę renkantis pageidautina turėti bent jau 17 metų.  Visų kitų specialybių mokiniams 127.20 eurų už B kat. 

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!