GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos

Užupės kaime Velykų pirmadienis būna ne toks, kaip visur

RinkosAikste.lt - 11:08 Balandžio 05d. 2021

Jau antrus metus dėl pandemijos Kėdainių rajone, Užupės kaime, sustabdyta itin sena antrosios Velykų dienos ryto prausimosi šaltu vandeniu tradicija. Iki šiol tokia pramoga kaimelyje buvo puoselėjama ne mažiau kaip 70 metų. Tik Kėdainiuose.  

Velykos – labai sena šventė. Skirtinguose Lietuvos regionuose ji turėjo gana savitų tradicijų. Nemažai jų nebuvo perduotos iš kartos į kartą ir, deja, nebeišliko iki šių dienų. Vienas iš svarbiausių Kėdainių rajone Velykų antrosios dienos šventimo papročių – kaimo žmonių lankymas ir laistymasis vandeniu – žinomas jau nuo XIX a. pabaigos ir Užupės kaimo žmonių pastangomis išsaugotas.

Antrą Velykų dieną lietuviai nuo seno turėjo paprotį laistyti vandeniu miegančius. Už prausimą šie jiems atsidėkodavo margučiais. Velykų rytmetį švęstu vandeniu būdavo apšlakstomi gyvuliai, nes tikima, kad vanduo suteiks sveikatos, grožio ir apsaugos nuo nelaimių.

Ši unikali iki dabartinių dienų Kėdainių rajone išsaugota Velykų prausynių tradicija dabar yra labai retas ir ypatingas reiškinys. Nebesigirdi, kad šis sakralinis veiksmas,  kaip paprotys, dar kur nors Lietuvoje būtų išlikęs.

Užupėje ritualą sugriovė tik pandemija, tačiau Kėdainių rajono savivaldybė planuoja šią tradiciją teikti Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadui.

Anksti ryte prausia šaltu vandeniu

Antrą Velykų dieną du tradicijos puoselėtojai, šio kaimo gyventojai ir abu muzikantai  Algirdas Berankis ir Stasys Jasiukas, su savo vaikais ir anūkais pasiėmę muzikos instrumentus,  ąsotį ar kibirą vandens bei lininį rankšluostį, daug metų lankydavo savo kaimo trobas ir žadindavo kaimynus.

Tada juos nuprausdavo ant rankų užpildami vandens ir po to nušluostydami lininiu rankšluosčiu. Už tai mainais gauna margutį ar pyrago gabalėlį ar kitą skanėstą. Dalį surinktų gėrybių vėliau atiduoda daugiavaikėms šeimoms ir sunkiau gyvenantiems.

Po partnerio mirties jau kelis metus tradiciją palaikė tik vienas Algirdas Bernakis. Nors jis ne visai vienas – iki pandemijos jam talkino sūnūs ir marčios bei anūkai.

Kadaise jis pats su savo tėvu pradėjo eiti per sodybas savo gimtajame Užupės kaime, būdamas vos dešimties.

Ruošiasi iš vakaro – ryte eina muzikuodami

Pasiruošti procesui tenka dar Velykų sekmadienio vakarą, nes keltis reikia labai anksti, kaip sako, su pirmaisiais gaidžiais, nes užėjęs pas kaimynus į trobą turi juos rasti dar miegančius. Yra tekę keltis ir 3 valandą ryto. Daugybę metų šią tradiciją net ir per sovietmetį saugoję kaimo vyrai su broliais, vaikais ir anūkais kelionės pradžiai pasirinkdavo kaimo gale esančią sodybą.

Nuo jos ir pradėdavo. Užsukę žmones žadina, kelia ir atlieka savo ritualą. Tačiau kai kuriose trobose žmonės jau laukia prausėjų ir patys taikosi su puodeliu vandens atėjusius aplieti. Nors pagal specialybę Algis yra vairuotojas, bet puikiai groja akordeonu, Stasys pūsdavo dūdą ir barškindavo tamburinu. Nuprausus juk reikia šeimą pasveikinti, dainą užtraukti, su šventėmis pasveikinti.

Skruostus prausia burokiniu muilu

Kėdainių krašto etnografijos puoselėtoja Regina Lukminienė, ypač besidžiaugianti šia unikalia, o svarbiausia − išsaugota tradicija, pirmą kartą ją užfiksavo 1995 metais.

Etnografė  primena, kad žmonės nuoširdžiai tikėjo šia apeiga. Jie manė, kad tai suteikia sveikatos, apsaugo nuo ligų bei užtikrina gerą derlių.

Seniau kaime prausėjai naudodavo ir „muilą“. Tai būdavo iš pašarinio buroko išpjautas lyg ir muilo formos gabaliukas. Prausėjai prigalvodavo gudrybių, kad linksma būtų.

Nepastebėti brūkšteldavo šeimininkei per veidą su raudonu buroku, o tada ją, aišku, reikia nuprausti nuo to raudonumo su sauja vandens, paskui burokiniu muilu, tada rankšluosčiu nušluostyti.

Beria palinkėjimus

Prausikai palinki laimės, sėkmės, sveikatos, kad geras užaugtų derlius laukuose, kad pilni aruodai visad būtų visokių gėrybių. Jeigu tavęs neaplankė prausikai, tai ir sėkmė aplenks − tiki kaimo žmonės.

Yra ir tokių namų šeimų, kurios ir neįsileidžia. Tiems pajuokaujant duris užremia arba kulbę (kaladę) uždeda, kad sunkiau būtų išeiti. Ar į langus pabarškina.

Kėdainių krašte išlaikyta tradicija skaičiuoja ne mažiau kaip 100 metų. Dabar prie užupiečių prisijungia Kėdainių kultūros centro Surviliškio kultūros centro darbuotojai. Jie kaimo gyventojams vakare rengia jaukų ir smagų pasibuvimą.

Užupės kaime, Surviliškio seniūnijoje, Kėdainių rajone, šiuo metu gyvena 66 žmonės. 

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Iš Kėdainių į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą išvyko 18 jaunuolių

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
08:24 Balandžio 06d. 2021
img

Išskirtinis Prezidento Gitano Nausėdos interviu Velykų proga rinkosaikste.lt skaitytojams

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
07:00 Balandžio 04d. 2021
img

Šv. Velykų džiaugsmas bibliotekos kiemelyje

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
10:36 Balandžio 02d. 2021
img

Pareigūnai ir policijos rėmėjai lankė kaime gyvenančius senolius

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
08:36 Kovo 30d. 2021
img

Didžiausią plunksnų kolekciją sukaupęs miškininkas nustebino ir piešiniais

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
11:23 Kovo 28d. 2021
img

Nepilnametės mamos: joms būtina padėti, o ne smerkti

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
11:07 Kovo 24d. 2021
img

Karantinas įsisuko ir į vestuvių tradicijas – tenka džiaugtis mažomis iškilmėmis

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
08:57 Kovo 23d. 2021
img

Pirmajam Kėdainių krašto garbės piliečiui J. Meškuočiui – 95-eri

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
09:14 Kovo 22d. 2021
img

Atgimimo ąžuolyne iškėlė inkilus sugrįžtantiems paukščiams

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
08:50 Kovo 22d. 2021
img

Bandymas suprasti, kas yra laimė: pokalbis su psichologe Snieguole Cėgiene

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
09:57 Kovo 20d. 2021

SKELBIMAI

touched by digitouch!