NAUJIENOS

Visos kategorijos
Teisininkas Dalius Ramonas: „Taryba negali pakeisti įstatymo nuostatų ar nustatyti naujų – nei išplėsti, nei siaurinti.“  / Giedrės Minelgaitės-Dautorės/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Opozicijos planas ir vėl neišdegė

Eglė KUKTIENĖ - 08:15 Balandžio 14d. 2021

Dabartinių valdančiųjų kadencijos pradžioje patvirtintas naujas rajono tarybos darbo reglamentas buvo nuolat kritikuojamas opozicijos tol, kol merui Valentinui Tamuliui trūko kantrybė ir jis subūrė darbo grupę, kuri turėjo teikti siūlymus, kaip patobulinti reglamentą.

Nors pakeitimų, patikslinimų ir patobulinimų buvo nemažai, daugiausia dėmesio sulaukė ne kas kita, o komitetų pirmininkų ir pavaduotojų nušalinimo klausimas.

Galiausiai opozicijos pastangos per galimus rajono tarybos reglamento pakeitimus įteisinti nesėkmingą Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkės nušalinimą neišdegė.

Susiginčijo dėl vieno punkto

Aptariant tarybos reglamento pakeitimus rodėsi, kad didžioji dauguma pakeitimų tėra tik kosmetiniai, mat visas dėmesys buvo skirtas vieninteliam klausimui – reglamento 102 punkto pakeitimui, kuris, kaip jau minėta, kalba apie komiteto pirmininko perrinkimo ar pakeitimo procedūras.

„Darbo grupė, išanalizavusi teisės aktus ir praktiką, siūlė, kad komiteto pirmininkas ir pavaduotojas gali būti perrenkami mero potvarkiu pasiūlius naują kandidatūrą iš komiteto narių. Jei tai kandidatūrai nepritariama, tai tuomet pirmininku lieka anksčiau buvęs komiteto narys. Kitaip tariant, įgaliojimų pabaiga tiesiogiai susieta su naujai išrinktu pirmininku“, – sakė savivaldybės teisininkas Dalius Ramonas.

Rajono taryboje opozicijai nesugebėjus prastumti siekiamų reglamento pakeitimų, tarybos narė Karolina Štelmokaitė replikavo: „Skaidrumo valanda į Kėdainius neatėjo.“ „Tai atvežkit iš ten, kur važiuojat, jei jau taip neskaidriai mes čia viską darome“, – atrėmė meras Valentinas Tamulis. Aut. past.

Taryba negali keisti įstatymo nuostatų

Teisininkas paaiškino, kad ši tvarka yra panaši į siūlomą liberalų ir valstiečių-žaliųjų, tačiau skirtumas tas, kad opozicija norėtų, jog komiteto pirmininko įgaliojimų pabaiga būtų siejama su pirmininko atstatydinimu arba komiteto pareikštu nepasitikėjimu juo.

Tokiems atvejams įvykus, (kaip tai jau neteisėtai, prasilenkiant su Vietos savivaldos įstatymo reikalavimais įvyko ir Švietimo ir kultūros komitete), laikinai komitetas būtų be pirmininko, o komitetui vadovauti laikinai būtų paskirtas kitas komiteto narys.

Tačiau tokio pasiūlymo opozicijai prastumti nepavyko, nes tokių atvejų šalies įstatymuose nėra numatyta.

„Mero raštu buvo paprašyta VRM patikslinti, ar taryba, papildydama reglamento nuostatas, gali komiteto pirmininko įgaliojimų pabaigą sieti su kitais atvejais nei nurodyta įstatyme, kuriame, kaip žinoma, yra vienintelis atvejis – įgaliojimų netekti galima dėl nepriekaištingos reputacijos reikalavimo pažeidimo.

Taigi VRM atsakymas buvo toks, kad taryba negali pakeisti įstatymo nuostatų ar nustatyti naujų – nei išplėsti, nei siaurinti“, – sakė savivaldybės teisininkas.

Jaučia suvaržytas teises

Opozicijos atstovas Saulius Grinkevičius teigė, kad tai, jog komiteto nariai negali patys inicijuoti pokyčių dėl pirmininko nušalinimo, rodo jų teisių suvaržymą.

„Dirbti su pirmininku komiteto nariams reikia, o įtakos daryti jie negali, manau, kad taip suvaržomos mūsų teisės“, – kalbėjo jis.

Nei liberalų, nei valstiečių-žaliųjų siūlymas komiteto pirmininko įgaliojimus nutraukti vos pareiškus nepasitikėjimą juo ar kolegoms jį atstatydinus, priimtas nebuvo. Dauguma rajono tarybos narių vis tik linkę laikytis galiojančių įstatymų.

Rajono tarybos reglamente įsigaliojo dar viena nauja nuostata – nuo šiol didžiausios mažumos frakcijos seniūnas inicijuos derybas dėl mažumos tarybos narių paskirstymo į komitetus. Aut. past.

Nuo replikų nesusilaikė

Taip pat buvo siūloma rajono tarybos reglamentą patikslinti nuostata, kad komitetų posėdžiai turėtų būti transliuojami „Youtube“ platformos savivaldybės paskyroje, o informacija apie posėdį būtų skelbiama prieš dvi dienas savivaldybės interneto svetainėje bei socialinių tinklų paskyrose, kaip ir yra šiuo metu.

Tačiau Ekonomikos ir biudžeto komitete buvo nuspręsta, kad transliacija turi vykti ne vaizdo įrašų platformoje „Youtube“, bet pačioje Kėdainių rajono savivaldybės interneto svetainėje.

Šiam siūlymui nebuvo pritarta dėl to, kad norint, jog tiesioginės transliacijos vyktų pačioje savivaldybės interneto svetainėje, į tai reikėtų investuoti ir sumokėti už tam tikrų IT sprendimų įdiegimą į svetainę, o kaip žinia, IT paslaugos nėra pigios.

Rajono taryboje opozicijai nesugebėjus prastumti siekiamų reglamento pakeitimų, tarybos narė Karolina Štelmokaitė replikavo: „Skaidrumo valanda į Kėdainius neatėjo.“

„Tai atvežkit iš ten, kur važiuojat, jei jau taip neskaidriai mes čia viską darome“, – atrėmė meras Valentinas Tamulis.

12 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite

SKELBIMAI

touched by digitouch!