GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos

5-a pamokėlė apie vienarūšių sakinio dalių skyrybą

Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė - 09:21 Balandžio 06d. 2021

Taisyklė: vienarūšė sakinio dalis, a) pavartota su ją pabrėžiančiais ar kokį kitą papildomą santykį parodančiais žodžiais ypač, net; jei ne, (lygiai, panašiai) kaip ir, kartu ir; pirmiausia, labiausiai ir pan., b) taip pat neigiamos priešpriešos santykio vienarūšė sakinio dalis be jungiamojo žodžio gali būti pasakoma priduriamai ir išskiriama, pvz.: a) Ramesnę popietę, pavakariais, ypač prieš rytą(,) upelio vagą užguldavo tirštas rūkas. Studentai, kartu ir dėstytojai(,) tokia tvarka nebuvo patenkinti. b) Juk spalį, ne rugsėjį(,) buvo numatyta darbų pabaiga. Kiemuose, ne gatvėje(,) tenka slidinėti vos tik pašalus – gatves pabarsto.

Čia jau kai kas naujo! Iki šiol 4-iose pamokėlėse aiškinomės, kada vienarūšes sakinio dalis viena nuo kitos atskirti kableliu, kada ne ir pan. O dabar štai taisyklė, kuri aiškina, kada vienarūšes sakinio dalis galima ne atskirti iš vienos pusės, o išskirti iš abiejų pusių. Čia vienarūšės sakinio dalys labai priartėja prie aiškinamųjų sakinio dalių.

Gal bus aiškiau taip dar paaiškinus. Kableliu atskiriamų vienarūšių sakinio dalių išvardijamasis pobūdis gali turėti papildymo, pabrėžimo, sugretinimo ar kitokių santykių atspalvių. Tokius papildomos reikšmės santykius paprastai parodo prie antros (ar paskutinės esant kelioms) vienarūšės sakinio dalies pavartota dalelytė, jos paskirtį turintis jungtukas ar jų samplaika, modalinis žodis, pvz., Dažnai naudinga, net būtina taip pasielgti. Bankų, kartu kredito įmonių veiklą ima griežčiau kontroliuoti.

Kai papildymas ar pabrėžimas itin ryškus ‒ vienarūšė sakinio dalis pasakoma priduriamai (paprastai su dalelytėmis ypač, net, samplaikomis kaip ir, kartu ir, taip pat ir pan. ar savarankiškais žodžiais pirmiausia, labiausiai ir pan.), ją galima išskirti kaip priduriamą sakinio dalį.

Pvz.: Neretai apsvarstytiems, net priimtiems(,) įstatymams iškart teikiamos pataisos.

Kunigai, panašiai kaip ir apaštalai Petras ir Jonas(,) ne kartą stodavo vargingųjų pusėn.

Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

1-a pamokėlė apie aiškinamųjų sakinio dalių skyrybą

Kalbininkės skyrelis
08:44 Balandžio 09d. 2021
img

Apie Velykas, velykaičius, margučius ir joručius

Kalbininkės skyrelis
09:22 Balandžio 02d. 2021
img

Verta perskaityti: Keliaujančio katino kronikos

Kalbininkės skyrelis
08:23 Kovo 23d. 2021
img

Verta perskaityti: Gal nėra jokios tiesos?

Kalbininkės skyrelis
09:43 Kovo 09d. 2021
img

Skyrybos taisyklės liberalėja, bet...

Kalbininkės skyrelis
09:20 Kovo 05d. 2021

SKELBIMAI

touched by digitouch!