2020-aisiais Kėdainiuose gimė rekordiškai mažai vaikų

 2020-aisiais Kėdainiuose gimė rekordiškai mažai vaikų

Prasidėjus pirmajam karantinui pavasarį, daugelis ėmė juokauti, kad po devynių mėnesių pajusime padidėjusį gimstamumą ir gerėjančią Lietuvos demografinę situaciją.

Tačiau Kėdainių ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriaus vyriausioji akušerė Dalė Latušenkienė bent jau kol kas gimdyvių antplūdžio nejaučia, o Kėdainių savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė stebisi rekordiškai mažu pastarojo laiko gimstamumu.

Dalė Latušenkienė: „Ar pavasarinis karantinas turėjo įtakos gimstamumui, gal pamatysime vasario, kovo mėnesiais. O dabar trys po Naujų metų jau visai neblogai.“/Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Gimstančiųjų mažėja

G. Petrauskienė neslepia, jog taip pat tikėjosi, kad po pavasarinio karantino teks daugiau registruoti gimusių mažylių. Tačiau pati stebisi ne tik mažai registruotų naujagimių skaičiumi, bet ir visų praėjusių metų statistika.

„Labai sunku dabar vertinti karantino įtaką gimstamumui.

Mes pavasarį taip pat galvojome, kad jis padidės, kai prasidėjo karantinas ir kad gruodžio–sausio mėnesiais užregistruosime daug gimimų, bet noriu pasakyti, kad 2020 metais gruodžio mėnesį gimimų turėjome taip mažai, kad turbūt tiek nebuvo dar per visą Kėdainių istoriją, – kalbėjo skyriaus vedėja. – 2020 metais gruodžio mėnesį registravome tik 16 gimimų, kai įprastai per mėnesį jų būna 30 ar daugiau. O iš tų šešiolikos dar du gimę užsienyje, tik pas mus įtraukti į apskaitą.

Tai tikrai labai mažas skaičius. Jeigu lyginant su 2019 metų rodikliais, tai gruodžio mėnesį buvo 31 gimimas, 2018-aisiais – 35, 2017 metais – netgi 41 gimimas buvo registruojamas.“

Gimimų užregistravo triskart mažiau

Pašnekovė pastebi ir kitą liūdinančią statistiką.

„Kalbant apie 2021 metų pradžią, t. y. sausio mėnesį, iki 8 dienos buvo užregistruoti tik keturi gimimai. Ir lyginant juos su mirtimis, kurių jau yra 32, matome labai liūdinančią situaciją. Matome, koks didelis yra skirtumas, – apgailestavo G. Petrauskienė. – Jeigu lygintume šių metų sausio mėnesio tą patį laikotarpį su 2020 metų, tai pernai sausio 1–8 dienomis iš viso užregistravome 12 gimimų. Viskas vyksta priešingai nei buvo prognozuojama pavasarį.

Kaip matome, gimstamumas tikrai nepadidėjo, o netgi ir sumažėjo. Žmonėms turbūt buvo didesnis stresas nei atsipalaidavimas.“

Pirmasis mažylis, kuris buvo šiais metais registruotas Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriuje, pasak vedėjos, pasaulį išvydo pačią pirmą naujų metų dieną.

„Pirmąjį kūdikį užregistravome gimusį sausio 1 dieną. Tai buvo mergaitė.

Antras kūdikis taip pat buvo gimęs sausio pirmąją, bet berniukas. Kiti du šį mėnesį užregistruoti vaikučiai buvo gimę gruodžio 21-ąją ir sausio 3-iąją. Taigi tokie yra gimimų rodikliai.

Iš tikrųjų liūdna statistika, bet yra kaip yra. O kokie bus metai, neaišku. Pagal pradžią atrodo, kad nebus labai geri“, – svarstė skyriaus vedėja.

Gimstamumas mažėja nuo 2017 metų

Paklausta, ar yra buvę atvejų, kai vaikų gimimas kildavo ar krisdavo, po kokių nors ypatingų įvykių (pailgintos motinystės atostogos, pakeltos išmokos karantinas ar pan.), G. Petrauskienė teigė tokių nepastebėjusi.

„Galiu pasakyti tik apie santuokas.

1990–1992 metais buvo tikrai labai daug santuokų, nes metrikacijos skyriuose dalindavo talonus, už kuriuos jaunavedžiai galėdavo įsigyti baldų, buitinės technikos ar pan. Tada tikrai buvo labai padaugėję santuokų, – pažymėjo pašnekovė. – O dėl gimimų, kad jų būtų žymiai padaugėję po kokio nors įvykio, laikotarpio ar pan., tokių periodų nepastebėjau.

Atvirkščiai – kasmet galime matyti tik gimimų mažėjimą.

O per 2020-uosius gimė istoriškai mažiausiai kūdikių – 359. Iš jų 65 buvo gimę užsienyje.

Žiūrint į statistiką nuo 2002 metų, tada būdavo apie 600 vaikučių, o gimstamumas stipriai mažėti pradėjo nuo 2017 metų, kai gimė 525 vaikai.

2018-aisiais – 416, 2019-aisiais – 442 ir jau lyg atrodė, kad vėl pradėjo daugėti, bet praėjusiais metais šis skaičius krito į rekordines žemumas.“

Tačiau tokia situacija, anot G. Petrauskienės, yra ne tik Kėdainiuose, bet ir daugelyje Lietuvos regionų.

[quote author=“G. Petrauskienė“]Jeigu lygintume šių metų sausio mėnesio tą patį laikotarpį su 2020 metų, tai pernai sausio 1-8 dienomis iš viso užregistravome 12 gimimų. Viskas vyksta priešingai nei buvo prognozuojama pavasarį. Kaip matome, gimstamumas tikrai nepadidėjo, o netgi ir sumažėjo. Žmonės turbūt buvo didesniame strese nei atsipalaidavime.[/quote]

Sausio 1-osios ryto stebuklas

Vyriausioji Kėdainių ligoninės akušerė Dalė Latušenkienė suskaičiavo, kad praėjusiais metais Kėdainių ligoninėje gimė 191 kūdikis.

„Iš jų 103 berniukai ir 88 mergaitės.

Gaiva Petrauskienė: „2020 metais gruodžio mėnesį registravome tik 16 gimimų, kai įprastai per mėnesį jų būna 30 ar daugiau. O iš tų šešiolikos dar du gimę užsienyje, tik pas mus įtraukti į apskaitą. Tai tikrai labai mažas skaičius.“ Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.Per tiek metų, kiek dirba ligoninė, buvo vos keli metai, kai daugiau gimė mergaičių nei berniukų, bet paprastai pirmauja berniukai, nors skaičius būna panašus kaip ir 2020-aisiais“, – pasakojo vyr. akušerė.

Ji pasidžiaugė, jog sausio 1-ąją, pirmąją Naujųjų metų dieną, ligoninėje pasaulį išvydo dar viena šalies pilietė.

„4 valandą 53 minutės gimė pirmoji šių metų mergytė. Viskas gerai, sveika, 3 kg 600 g. Kaip ir priklauso, mergytė su mama trečią dieną buvo išleista laiminga namo“, – šiltai kalbėjo D. Latušenkienė.

Tiesa, ji pridūrė, kad naujagimės vardo taip ir nesužinojo.

„Anksčiau dar būdavo dalinamos anketos, bet dabar, kai jų nebeliko, vaikučių vardų nežinome. Tačiau dažniausiai tėveliai dar abejoja, kaip pavadinti vaikutį. Sako, kad grįš namo ir sugalvos, bet būna, kad jau ir ligoninėje kūdikėlis gauna vardą“, – sakė vyr. akušerė.

Trys – jau neblogai

Iš viso šiais metais Kėdainių ligoninėje, kaip švelniai juos pavadino pašnekovė, jau gimė trys naujagimėliai.

„Kaip jau minėjau, viena mergytė gimė pirmąją metų dieną, o dar du vyrukai – sausio trečiąją“, – detaliau paaiškino D. Latušenkienė. – Ar pavasarinis karantinas turėjo įtakos gimstamumui, gal pamatysime vasario, kovo mėnesiais. O dabar trys po Naujų metų jau visai neblogai.

Dar yra kelios moterys, kurios gali bet kuriuo metu pagimdyti. Toks tas mūsų darbas – vieną dieną dirbame daug, kitą – poilsis, trečią vėl dirbam – bangom, nėra taip, kad kas dieną turėtume po gimdyvę, bet po truputį vis turim.“

Gydytoja pažymėjo, kad tiek moterys, tiek vaikučiai buvo sveiki, COVID-19 neužsikrėtę.

„Visi laimingi ir gerai nusiteikę išvažiavo namo.

Aišku, vis tiek sudėtingas karantino laikas, nerimo nemažai, bet viskas gerai.

Mes taip pat dirbame pilnu pajėgumu ir laukiame gimdyvių, džiaugiamės jas pamačiusios ir laimingas išleidžiame namo“, – šypsojosi vyr. akušerė.

„Rinkos aikštė“ primena, kad lapkričio 13 d. nustačius COVID-19 infekciją dar 3 Akušerijos-ginekologijos skyriaus darbuotojams, skyrius buvo uždarytas ir nedirbo iki lapkričio 16 d. Kėdainių r. gimdyves priėmė Jonavos ligoninė.

Budintys gydytojai ginekologai ir akušeriai dirbo ir būtinu atveju į ligoninę buvo galima kreiptis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video