GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos

4-a pamokėlė apie vienarūšių sakinio dalių skyrybą

Rūta ŠVEDIENĖ, kalbininkė - 09:22 Kovo 29d. 2021

Vienarūšės sakinio dalys gali būti sujungtos pavieniais ir poriniais bei kartojamaisiais jungtukais, taip pat reikšminiais žodžiais – prieveiksmiais, įvardžiais (jungiamaisiais žodžiais).

Taisyklė: vienarūšės sakinio dalys, sujungtos jungtukais ar kitais jungiamaisiais žodžiais:

a) pavieniais o, bet, tačiau, tik (-tai), todėl, tad, taigi ir kt., b) poriniais nors (ir) ... bet, kad ir ... bet, jei(gu) ne ... tai, ne tiek ... kiek, ne tik ... bet ir, kaip ... taip (ir) ir kt., c) kartojamaisiais ir ... ir, nei... nei, ar ... ar, arba ... arba, čia ... čia, tai ... tai, tiek ... tiek ir kt., yra atskiriamos kableliais.

Pavyzdžiai: a) Visi įvykiai prasideda viduje, o ne išorėje. Slopinanti tyla apgaubė Šilėnų kaimą po tos giedros, bet neramios pavasario dienos. Jau nebegalėjo matyti visumos, tiktai atskiras dalis.

b) Krosnis nors dar nauja, bet jau suskilusi. Raitelių būrys prijojo nors ir miškingus, bet tankiai gyvenamus plotus. Kaip statė, taip ir stato, kaip niokojo gamtą, taip ir niokoja.

c) Ir laukais, ir šilu bėgo vasara gėlėta.

Kitą savaitę dirbsime ar pas jį, ar pas jo brolį. Gyventojų užimtumą lemia tiek žemės ūkis, tiek ir kita veikla.

Nekartojamaisiais sujungiamaisiais jungtukais ir, bei, ar, arba, nei sujungtos vienarūšės sakinio dalys neskiriamos, pvz.: Išskirtinis trio bruožas ‒ puikus ansamblio bei muzikos stilistikos pojūtis. Beje, dabar dažnai viešuose tekstuose galima pamatyti dedamą kablelį prieš bei. Gal dėl to, kad į bet panašus? Nereikia.

Klausimas. Ar šiame sakinyje nereikia kablelio prieš antrąjį arba? Juk čia pasikartoja jungtukas. Vaisių reikia išskirstyti skiltelėmis arba supjaustyti plonais griežinėliais arba norimo dydžio gabaliukais.

Atsakymas. Nereikia painioti pasikartojančių jungtukų su skirtingas sakinio dalis jungiančiais tais pačiais jungtukais.

Kaip vienarūšiai šiame sakinyje sujungti tariniai pirmuoju jungtuku ir būdo aplinkybės antruoju jungtuku.

Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

Apie kitus atvejus – kitą kartą

1 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

1-a pamokėlė apie aiškinamųjų sakinio dalių skyrybą

Kalbininkės skyrelis
08:44 Balandžio 09d. 2021
img

5-a pamokėlė apie vienarūšių sakinio dalių skyrybą

Kalbininkės skyrelis
09:21 Balandžio 06d. 2021
img

Apie Velykas, velykaičius, margučius ir joručius

Kalbininkės skyrelis
09:22 Balandžio 02d. 2021
img

Verta perskaityti: Keliaujančio katino kronikos

Kalbininkės skyrelis
08:23 Kovo 23d. 2021
img

Verta perskaityti: Gal nėra jokios tiesos?

Kalbininkės skyrelis
09:43 Kovo 09d. 2021
img

Skyrybos taisyklės liberalėja, bet...

Kalbininkės skyrelis
09:20 Kovo 05d. 2021

SKELBIMAI

touched by digitouch!