Kaip elgtis sudaužius gyvsidabrio termometrą?

 Kaip elgtis sudaužius gyvsidabrio termometrą?

Nors gyvsidabriu užpildytais termometrais neprekiaujama jau nuo 2009 metų, tačiau daugelio iš mūsų namuose vis dar galima jų atrasti. Specialistai įspėja, kad gyvsidabrinių termometrų naudojimas – reali grėsmė sveikatai, nes kyla pavojus ne tik juos sudaužius susipjaustyti smulkiomis stiklo šukelėmis, bet ir apsinuodyti gyvsidabrio garais.

Pavojingas sveikatai
Gyvsidabris – vienas pavojingiausių žmogaus sveikatai sunkiųjų metalų. Susikaupęs organizme jis gali paveikti nervų sistemą ir sukelti sutrikimus smegenyse. Žmogui pavojingi ne termometre esantys gyvsidabrio rutuliukai, o jų skleidžiami garai. Gyvsidabrio garai nematomi ir neturi jokio kvapo, todėl sudaužius tokį termometrą apsinuodyti labai lengva.
Pagrindiniai apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – pykinimas, galvos skausmas, silpnumas, vėmimas, burnoje jaučiamas metalo skonis, kartais ir skausmas pilvo srityje. Jei po to, kai namuose sudaužėte gyvsidabrio termometrą, jaučiate nors vieną iš šių požymių, kuo greičiau kreipkitės į gydymo įstaigą.

Kaip surinkti?
Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko pavaduotojas Sergejus Muchinas sudužus gyvsidabrio termometrui pataria skambinti ugniagesiams, numeriu 112 arba gyventojui pačiam surinkti pažirusius gyvsidabrio rutuliukus, jeigu jų nėra daug.
„Lengviausia gyvsidabrį surinkti su lipnia juosta, kurios tikrai yra kiekvienuose namuose, o jei tokios nėra po ranka, tada galima panaudoti duonos riekelę. Lipnią juostą ar duonos riekę reikėtų lengvai priglausti prie pažirusių rutuliukų, tuomet juos nužerti į kokį nors indelį. Surinktą gyvsidabrį gyventojas turėtų pristatyti į Kėdainių savivaldybės Civilinės saugos skyrių, kur vėliau specialistai pasirūpins, kad jis būtų saugiai utilizuotas“, – pataria S. Muchinas.
Labai svarbu prisiminti, kokie pavojingi yra gyvsidabrio garai, todėl sudaužius tokį termometrą būtina kuo skubiau iš patalpos išvesti vaikus ir valant naudoti veido kaukę, o surinktus gyvsidabrio rutuliukus suberti į indą su vandeniu, nes vandenyje gyvsidabris negaruoja.
Specialistas įspėja jokiu būdu nemėginti gyvsidabrio rutuliukų susiurbti dulkių siurbliu – šis sunkusis metalas aukštesnėje temperatūroje garuoja intensyviau.
Užterštą patalpą taip pat reikėtų išplauti ūkiško muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Tuomet patalpą būtina gerai išvėdinti ir stengtis kurį laiką joje nebūti, o valymo metu dėvėtus drabužius pasikeisti ir išskalbti.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video