NAUJIENOS

Visos kategorijos
Posėdžiavusi rajono taryba patvirtino Kontrolės komitetą, o jo pirmininku skyrė Saulių Grinkevičių, nors ir buvo abejojančių jo reputacijos nepriekaištingumu. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoja išrinkta Nijolė Naujokienė.  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Suabejojo dėl Kontrolės komiteto vadovo reputacijos

Kristina KASPARAVIČĖ - 08:38 Liepos 08d. 2019

Naujoji rajono taryba patvirtino Kontrolės komitetą, kuriam vadovaus opozicijos lyderiu pasiskelbęs buvęs meras Saulius Grinkevičius. Naujieji politikai jo kandidatūrą patvirtino nenoriai, tik iš antro karto ir verčiami griežto įstatymo, nes suabejojo ar šis žmogus atitinka vieną iš svarbiausių šioms atsakingoms pareigoms įstatymo keliamą nepriekaištingos reputacijos reikalavimą. Tokios viešai išsakytos abejonės ne tik atskleidė naujojo Kontrolės komiteto vadovo moralinį veidą, bet ir parodė kai kurių politikos vilkų bandymą demonstruoti galią ir auklėti drąsos bei atvirumo dar nestokojančius jaunesnius politikus, matyt, galimai siekiant juos tiesiog užčiaupti. Jų adresu tarybos posėdyje net mestelta ir tokia žeminanti frazė kaip „Man dėl jūsų gėda, jaunuoliai“.

Reikalavo paviešinti raštą

Kontrolės komiteto ir jo pirmininko paskyrimo klausimas rajono tarybos posėdyje prasidėjo nuo Virginijos Baltraitienės reikalavimo paviešinti merui adresuotą Vyriausybės atstovo raštą.

V. Baltraitienė dar pareiškė pastabą, kad šis raštas nebuvo pateiktas visiems rajono tarybos nariams, tačiau nepaaiškino, nuo kada ir kokiu pagrindu, jos manymu, merui adresuojamus raštus privaloma teikti ir kitiems politikams.

Matyti problemas ir jas įvardinti, tikrai yra ne baimės reikalas. Tik pats bijantis visada kalba apie kitų baimę. O įstatymus ir teismų sprendimus reikia gerbti. N. Naujokienė

Nepaisant to, savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Dalius Ramonas pristatė minėtąjį raštą, kuriame paaiškinta, kad visus rajono tarybos komitetus būtina patvirtinti per du mėnesius nuo naujos tarybos darbo pradžios.

Opozicijos atstovai, matyt, išsigandę, kad S. Grinkevičius ir antrą kartą gali būti nepatvirtintas Kontrolės komiteto pirmininku, netruko pradėti aiškinti, kad toks sprendimas pažeidžia įstatymus, tad merui Valentinui Tamuliui teko net kelis kartus pabrėžti, kad šis klausimas yra svarstomas laiku, nesuėjus įstatyme numatytam dviejų mėnesių terminui, todėl apie jokį pažeidimą net negali būti kalbama.

Suabejojo, ar galės kontroliuoti kitus

Rajono vicemeras Paulius Aukštikalnis akcentavo, kad Kontrolės komiteto pagrindinė paskirtis – siekti, kad rajono savivaldybėje būtų laikomasi šalies įstatymų, rajono tarybos priimtų sprendimų  bei nustatyto tarybos darbo reglamento, todėl jam pasirodė keista, kad į šias pareigas siūlomas politikas, kuris pats dar visai neseniai eidamas mero pareigas, nesilaikė Biudžeto sandaros įstatymo, laiku nepateikdamas senosios sudėties rajono tarybai svarstyti 2019 metų rajono savivaldybės biudžeto. 

P. Aukštikalnis klausė, ar gali įstatymą pažeidęs žmogus kontroliuoti, kaip kiti laikosi įstatymų.

Savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vadovas Dalius Ramonas paaiškino, kad Vietos savivaldos įstatymas, pagal kurį ir sudaromi komitetai bei skiriami jų pirmininkai, yra pakeistas.

Pasak jo, įstatyme numatyta, kad komiteto pirmininku gali būti skiriamas nepriekaištingos reputacijos asmuo: nepadaręs viešųjų ir privačiųjų interesų šiurkštaus pažeidimo, korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos, neatleistas iš pareigų už valstybės tarnybos įstatymų pažeidimus ir nesantis uždraustų organizacijų nariu. Tad P. Aukštikalnio paminėtas atvejis, nepatenka į įstatymo nustatytas ribas, kuriomis apibrėžiama nepriekaištinga reputacija.

Reiktų matyti ir žmogų, ne tik įstatymą?

Tokiu nepriekaištingos reputacijos sąvokos apibrėžimu stebėjosi ir rajono tarybos naujokė Gitana Kaupienė.

„Daug kalbame apie įstatymus, bet turėtume omeny turėti ir patį žmogų.

Jei kalbame apie tai, kad jis yra nepriekaištingos reputacijos, tai man kyla dvejonių.

Jei jis būdamas meru prašo mokyklos vadovo sutrumpinti pamokas ir surenka mokytojus, mokinius bei atėjęs jiems  neigia gandus, kurie sklando rajone prieš pat rinkimus, aš manau, tai yra naudojimasis savo galiomis. Ir apie nepriekaištingą reputaciją galbūt čia kalbėti būtų galima ir daugiau“, – sakė G. Kaupienė.

Jei S. Grinkevičius būdamas meru prašo mokyklos vadovo sutrumpinti pamokas ir surenka mokytojus, mokinius bei atėjęs jiems neigia gandus, kurie sklando rajone prieš pat rinkimus, aš manau, tai yra naudojimasis savo galiomis. Ir apie nepriekaištingą reputaciją galbūt čia kalbėti būtų galima ir daugiau. G. Kaupienė

Kitas tarybos naujokas Tomas Bičiūnas išsakė savo pastebėjimą akcentuodamas, kad minėtas įstatymas ir jame nustatyti griežti terminai verčia tarybos narius eiti prieš savo įsitikinus ir balsuoti už Kontrolės komiteto sudarymą ir jo pirmininko skyrimą net ir tuo atveju, jei iš tiesų tarybos narys nepritaria tokiam sprendimui, nes nepatvirtinus opozicijos siūlomo kandidato, gali būti pažeistas įstatymas.

Išvadino jaunuoliais ir bandė sugėdinti

Į tokius politikos naujokų pastebėjimus aštriai sureagavo politikos vilkė V. Baltraitienė. Galimai išsigandusi, kad jos jau kurį laiką atvirai remiamas S. Grinkevičius nepatirtų dar vieno pralaimėjimo, ji valdančiuosius ėmė kaltinti neva bijant S. Grinkevičių paskirti į atsakingas pareigas.

V. Baltraitienė nors pati nespindi nepriekaištinga reputacija ir ne kartą dėl vienų ar kitų poelgių buvo viešai kritikuojama, postringavo, esą jai gėda dėl tokių jaunųjų kolegų pasisakymų ir klausimų. Pavadinusi juos jaunuoliais, siūlė pasiskaityti įstatymus apie nepriekaištingą reputaciją ir galvoti ką kalba.

Jai antrino ir ne ką vyresnė už jaunuoliais išvadintus politikus kita S. Grinkevičiaus bendražygė Sandra Barzdienė pareiškusi, jog jai labai keisti ir stebinantys tokie kolegų pasisakymai apie nepriekaištingą reputaciją. Apibendrinus jos pasisakymą išeitų, kad S. Grinkevičiaus reputacijos nepriekaištingumo įrodymas – ilga jo patirtis dirbant rajono taryboje.

Matyt, čia taip keistai reiktų suprasti, kad kuo ilgiau žmogus dirba politikoje, tuo nepriekaištingesnė jo reputacija, o suvis tokio ir kritikuoti, matyt, nereikėtų... Gerai, kad bent jau įstatymai leidžia į politikus žvelgti kritiškai...

Stebėjosi ir vicemeras

Moterų užsipultas vienas iš vadinamųjų jaunuolių – vicemeras P. Aukštikalnis nepasimetė ir pats ėmė stebėtis.

Pasak jo, labai keista, kad opozicija turėdama tiek nepriekaištingos reputacijos atstovų, nesugebėjo į Kontrolės komiteto pirmininko pareigas pasiūlyti jokio kito kandidato.

„Mes tikėjomės, kad bus pasiūlyta nepriekaištingesnių, jaunesnių, gudresnių, tačiau manau, kad turime patys laikytis įstatymų ir laiku priiminėti tarybos sprendimus, todėl teks tvirtinti antrą kartą pasiūlytą tą patį kandidatą“, – sakė P. Aukštikalnis.

Jam antrinęs Verslo ir ūkio komiteto pirmininkas Alvydas Ardavičius, replikavęs, kad „nei mes čia tokie jauni, nei ką“, sakė, kad kaip senamiesčio gyventojas niekaip negalintis pamiršti buvusio mero vienasmenių sprendimų, pavyzdžiui tokių, kaip eismo uždarymas senamiestyje. Pasak A. Ardavičiaus tokie sprendimai parodo ir tam tikras žmogaus asmenines savybes.

„Jūs (opozicija – aut. pastaba) priėmėt sprendimą, kad norit šį žmogų matyti komiteto vadovu, tai mes jį ir patvirtinsim greičiausiai“, – atsikirto A. Ardavičius.

Opozicija linksminosi

Tuo tarpu opozicija, panašu, tarybos posėdyje tiesiog linksminosi.

„Linksma klausytis pasisakymų, linksma klausytis užduodamų klausimų, tačiau norėčiau atkreipti dėmesį į vieną dalyką prieš priimant sprendimą – vis dėlto gerbkime Lietuvos teismus, gerbkime jų praktiką“, – prisilinksminęs paaiškino opozicijos atstovas Saulius Sinickis, po to, kai jo kolegos priminė, kad dar 2011 metais teismas išaiškino, kad tarybos atsisakymas skirti opozicijos pasiūlytą kandidatą Kontrolės komiteto pirmininku, yra neteisėtas.

Tokias jo linksmybes ir įsisiūbavusias diskusijas nutraukė ilgametė rajono Nijolė Naujokienė, tuo pačiu atsakydama ir į tarybos naujokų auklėtojos vaidmenį įsijautusiai V. Baltraitienei: „Matyti problemas ir jas įvardinti, tikrai yra ne baimės reikalas. Tik pats bijantis visada kalba apie kitų baimę.

O įstatymus ir teismų sprendimus reikia gerbti. Taryba turi laikytis įstatymų, tik reikia suprasti vieną dalyką, o ypač teisininkams, kad kiekvienas teismo sprendimas ir jo išaiškinimas yra konkrečiam ir individualiam atvejui.

O dėl Kontrolės komiteto pirmininko pasiūlytos kandidatūros galima pasakyti tik tai, kad jam vadovaujant savivaldybei, tam tikrų problemų tikrai būta, tačiau opozicijai nepasiūlius jokio kito kandidato, turime atsakingas pareigas patikėti, tikėdamiesi sąžiningo Kontrolės komiteto ir jo pirmininko darbo.“

Štai po tokių diskusijų rajono taryba patvirtino Kontrolės komitetą, kurio pirmininko pareigas pavesta eiti S. Grinkevičiui. Jo pavaduotojo pareigos patikėtos N. Naujokienei.

Kartu su šiais dviem politikais Kontrolės komitete taip pat dirbs tarybos nariai Adelė Štelmokienė ir Juozas Gaidamavičius.

17 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!