NAUJIENOS

Visos kategorijos
Tarybos sprendimą paskatino neseniai Kėdainiuose viešėjęs čekų cirkas, kurio atstovai ne tik naudojo dramblį savo pasirodymuose, bet ir vedžiojo jį miesto gatvėmis.  / Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Savivaldybė uždraudė cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymus

Kristupas DAUTARTAS - 14:32 Liepos 05d. 2019

Lietuvai neskubant priimti įstatymo dėl laukinių gyvūnų išnaudojimo, pavyzdį parodė Kėdainių rajono savivaldybė. Kėdainių rajono taryba pirmoji šalyje priėmė sprendimą uždrausti cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymus.

Sprendimą uždrausti cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais inicijavo rajono tarybos naujokė Karolina Štelmokaitė. Asmeninio archyvo nuotr. Toks sprendimas – pirmas Lietuvoje

Tokį sprendimą inicijavo valstiečiams ir žaliesiems atstovaujanti Karolina Štelmokaitė, paskatinta neseniai kėdainiečius sukrėtusių įvykių, kai Kėdainiuose viešėjęs čekų cirkas rengė pasirodymus su drambliu bei kitais gyvūnais, nepaisydami net prie jų palapinės surengto taikaus kėdainiečių protesto.

Pasak K. Štelmokaitės, šiais laikais yra pakankamai daug informacijos, kad būtų galima suprasti, jog laukinių gyvūnų naudojimas cirke yra jų kankinimas, todėl tokia veikla neturėtų būti skatinama. Tarybos narė akcentavo ir tai, kad Kėdainiuose jau ne pirmą kartą buvo sulaukta kraštiečių pasipiktinimo dėl išduodamų leidimų cirkams.

Suabejota sprendimo teisiniu pagrindu

Tarybos narė Nijolė Naujokienė, taip pat pritarianti laukinių gyvūnų išnaudojimo draudimui, suabejojo, tokiu K Štelmokaitės siūlomo sprendimo teisiniu pagrindu: „Žinoma, visi tikrai rūpinamės gyvūnų panaudojimo cirke situacija, bet kadangi planuojame būti pirma savivaldybe, priėmusia tokį sprendimą, turime būti tikri, kad uždrausdami tokius cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais, neprasilenkiame su Lietuvoje galiojančia įstatymų teisine baze.“

K. Štelmokaitė bandė išsklaidyti kilusias abejones: „Aš konsultavausi su Teisingumo ministerijos bei Aplinkos apsaugos agentūros pareigūnais. Iš abiejų institucijų pareigūnų išgirdau, kad tai yra „pilka zona“, neapibrėžta įstatymais, vadinasi, mes galime joje veikti.“

Savivaldybės Teisės ir personalo skyriaus vedėjas Dalius Ramonas rajono tarybos narius perspėjo: „Teisės aktai nenumato tiesiogiai savivaldybės tarybai priimti bendro pobūdžio sprendimo uždrausti cirko su laukiniais gyvūnais veiklos ir toks sprendimas gali būti pripažintas viršijantis tarybai suteiktas kompetencijos ribas. Trumpai tariant, tai yra įstatymo lygmens klausimas. Tokius klausimus institucijoms spręsti galima tik individualiais atvejais.“

Prisiminė Antikos laikus

Įsisiūbavus diskusijoms dėl cirko su laukiniais gyvūnais uždraudimo motyvų, labiausiai nustebino tarybos narės Aušrelės Kaminskienės pozicija.

Politikos naujokė priminė, kad cirko istorija siekia dar Antikos laikus ir pabrėžė, kad cirko pasirodymuose dalyvaujantys gyvūnai nuo mažų dienų yra auginami nelaisvėje ar net yra gimę joje bei yra prijaukinti. O jei kalbama apie tokių pasirodymų uždraudimą dėl netinkamų gyvūnų laikymo ir gabenimo sąlygų, tuomet, pasak jos, reiktų pagalvoti ir apie Kauno zoologijos sodą.

„Ar Kauno zoologijos sodas atitinka gyvūnų gyvenimo sąlygas? Gal ir tai uždrausime?“, – klausė A. Kaminskienė.

Toks A. Kaminskienės pasisakymas nesutrikdė sprendimo projektą teikusios K. Štelmokaitės: „Šis sprendimo projektas visiškai neliečia Kauno zoologijos sodo. Dėl jūsų išsakytos minties apie Antikos laikus – mes senų senovėje turėjome ir gladiatorių kovas, kai gyventojai susirinkdavo į pasirodymus, kuriuose žūdavo žmonės, turėjome ir viešus raganų laužus.

Man atrodo, kad mūsų civilizacija šiek tiek tobulėja, mes turime pakankamai nemažai ir rašytinės, ir vaizdo informacijos, kuri įrodo, jog gyvūnai cirkuose yra kankinami.“

Priešišką poziciją cirkams su laukiniais gyvūnais išreiškė ir dar vienas politikos naujokas Tomas Bičiūnas: „Raginu rajono gyventojus pasielgti taip, kaip elgiasi mūsų šeima – nepirkti bilietų į cirką. Arba, dar geriau – atsistoti šalia mitinguotojų ir taip išreikšti savo valią.“

Pasisakė ir veterinarijos gydytoja

Svarstant šį klausimą, rajono tarybos posėdyje pasisakė ir visuomenės atstovė, veterinarijos gydytoja Lauksmė Merkevičiūtė.

Ji patvirtino, kad cirkuose nėra sudaromos palankios sąlygos gyvūnų auginimui, laikymui ir transportavimui, o tai gali stipriai jiems kenkti.

L. Merkevičiūtė ragino Kėdainių politikus parodyti pavyzdį kitiems miestams ir uždrausti leidimų išdavimą cirkams su laukiniais gyvūnais ar paukščiais.

Atsižvelgę į visus argumentus bei apsvarstytus projekto teisinio pagrindo akcentus, rajono savivaldybės tarybos nariai priėmė sprendimą uždrausti cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais Kėdainių rajone. Už tokį sprendimą balsavo 15 tarybos narių, o 6 susilaikė.

Šis Kėdainių rajono tarybos sprendimas gali būti pavyzdžiu ne tik kitų miestų savivaldybių sprendimams, bet ir Seimo priimamiems įstatymams.

Kėdainių rajono tarybos sprendimu Lietuva prisijungė prie 25-ių Europos Sąjungos valstybių, kurios yra vienaip ar kitaip uždraudusios cirkus su laukiniais gyvūnais.

Europos Sąjungos mastu tai yra subsidiarumo klausimas, kitaip tariant, paliktas spręsti vietos valdžiai ar valstybei. Tačiau tai nereiškia, kad vietos valdžia neturi imtis priemonių siekiant drausti tokią veiklą.

6 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!