NAUJIENOS

Visos kategorijos
  / BNS nuotr.

Kodėl politikai nestabdo Zabieliškio sąvartyno plėtros?

Nerijus POVILATIS - 09:38 Balandžio 27d. 2018

Kėdainių rajone esantį Zabieliškio sąvartyną norint paversti viso Kauno regiono šiukšlių kapinynu  vietos gyventojų aistros veržiasi per kraštus. Kreipęsi pagalbos į aukščiausius šalies vadovus šiukšlių kalno kaimynystėje gyvenantys žmonės tariamu sąmokslu kaltina vietos valdžią bei rajono merą Saulių Grinkevičių. Pastarasis tikina ginantis žmonių interesus ir nenorintis, kad sąvartynas būtų išplėstas.

Kodėl pasikeitė ministerijos pozicija?

Aplinkos ministro Kęstučio Navicko pareiškimai, jog planuota Zabieliškio sąvartyno plėtra jau de facto vyksta, kad sprendimą dėl jos sustabdymo priimti gali ne Kėdainių rajono, bet Kauno miesto savivaldybė, sukėlė tikrą sumaištį.

Jau kuris laikas visomis išgalėmis prieš planus Zabieliškio sąvartyną išplėsti ir jį paversti vieta, į kurią bus gabenamos atliekos iš viso Kauno regiono, kovojantys vietos bendruomenių aktyvistai tikina praradę pasitikėjimą valdžia.

„Aplinkos ministerijos atstovai anksčiau tikino – būtina atlikti išsamius vertinimus, tyrimus, be kurių jokia plėtra nėra galima. O kas nutiko dabar – į Kėdainius atvažiavęs ministras K. Navickas kalba visiškai priešingai. Kuo dabar tikėti, kaip galima vertinti tokius veiksmus?“ – piktinosi į „Rinkos aikštės“ redakcija paskambinęs Zabieliškio kaimo gyventojas.

Žiūrint į tai, kas vyksta – man darosi baisu. Man baisu gyventi Lietuvoje. Ne mes, o pinigai valdo. Tai ne kas kita, o genocidas Kėdainiams. Genė Strelkauskienė

Apie keistą Aplinkos ministerijos pozicijos pasikeitimą rašėme jau ne kartą. Panašu, kad galimai šį manevrą nulėmė K. Navicko susitikimas su sąvartyno plėtrą planuojančiu Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (RATC) ir Kauno savivaldybės vadovais. Poreikį plėsti sąvartyną ir jame laidoti viso regiono atliekas jie motyvavo tuo, jog netrukus persipildys Lapių sąvartynas ir tiesiog nebus kur dėti šiukšlių. Tiesa, iki 2020 metų Kaune turėtų iškilti šiukšlių deginimo jėgainė ir išmetamų atliekų kiekiai ženkliai sumažėtų. Visgi, tai mažai guodžia kėdainiečius. Žmonės tikina tapę įkaitais, piešia apokaliptinį scenarijų ir sąmokslu kaltina vietos valdžią.

Medekšių kaimo asociacijos pirmininkė Genė Strelkauskienė planus išplėsti Zabieliškio sąvartyną jį paverčiant viso Kauno regiono atliekų kaupykla vadina genocidu. Valdininko skambutis įžiebė naujas aistras

„Pirmadienį sulaukiau skambučio. Rajono savivaldybės valdininkas (pavardė redakcijai žinoma – red.) sakė, jog ministro pozicija, kad sąvartyno plėtra neišvengiamai bus, bei klausė, kokių kompensacijų mes, vietos gyventojai norėtume“, – pasakojo Medekšių kaimo bendruomenės lyderė Genė Strelkauskienė.

Kartu su kitų kaimų bendruomenėmis prieš sąvartyno plėtrą aršiai kovojanti aktyvistė šio skambučio kontekstą sako supratusi vienareikšmiškai. Jos teigimu, raštą su pageidavimais siūlyta rašyti Kėdainių rajono savivaldybės mero vardu.

„Jeigu mes sutinkame su kompensacijomis, nurodome, ko pageidaujame, tuomet pasisakome už sąvartyno plėtrą. Kitaip tariant, atsisakome idėjos, už kurią kovojame. Pasitariau su bendruomenės nariais, savivaldybei įteikėme raštą, jog nenorime jokių kompensacijų, neišsižadame idėjos, kad šalia mūsų namų esantis sąvartynas neturi būti plečiamas. Kam tas derėjimasis, jeigu gyventi vis vien bus neįmanoma“, – pasakojo G. Strelkauskienė.

Moteris tikino nesuvokianti, kokius viražus atlieka rajono valdžia. Praėjusį penktadienį vykusios savivaldybės tarybos posėdžio metu meras tikino palaikantis vietos gyventojus, sakė esantis pasiruošęs šaukti neeilinį posėdį bei vetuoti planus plėsti sąvartyną, o pirmadienį skambina valdininkas siūlydamas pateikti prašymų sąrašą...

Pirmadienį sulaukiau skambučio. Rajono savivaldybės valdininkas (pavardė redakcijai žinoma – red.) sakė, jog ministro pozicija, kad sąvartyno plėtra neišvengiamai bus, bei klausė, kokių kompensacijų mes, vietos gyventojai norėtume. Genė Strelkauskienė

„Mes sprendžiame, kad mūsų valdžia galimai yra papirkta, jeigu taip daro“, – piktinosi G. Strelkauskienė.

„Rinkos aikštei“ susisiekus su G. Strelkauskienės minėtu savivaldybės administracijos darbuotoju, šis neneigė skambinęs bendruomenės vadovei, tačiau tikino buvęs ne taip suprastas. Valdininkas sakė tik prašęs, jog bendruomenė pateiktų savo siūlymus dėl sanitarinių apsaugos zonų dydžio, ši informacija reikalinga Seimo nario Dariaus Kaminsko inicijuotam svarstymui.

Nors Kėdainių savivaldybės taryba balsavimu pritarė gyventojų rezoliucijai, žmonės stebisi, kodėl nebuvo parengtas sąvartyno plėtrą stabdantis sprendimo projektas. Gyventojai nuogąstauja, jog politikai nesuspės užbėgti įvykiams už akių, o delsimu pasinaudos plėtrą planuojantis Kauno RATC.Į darbotvarkę įtraukė tik sulaukę raginimo

„Aš manau, kad savivaldybės vadovai tik deklaruoja palaikantys mus, tačiau iš tiesų pasisako už sąvartyno plėtrą“, – savo nuomonę dėstė Medekšių kaimo bendruomenės pirmininkė G. Strelkauskienė.

Medekšių kaimo asociacija dar balandžio 3 dieną savivaldybei įteikė rezoliuciją, kurią pasirašė 550 vietos gyventojų.

Žmonės reikalauja panaikinti Kėdainių rajono savivaldybės administracijos 2015 metų gegužės 18 dieną išduotą leidimą Zabieliškio sąvartyno plėtrai. 

„Šis statybų leidimas vis dar galioja, tad Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (RATC) gali bet kurią akimirką pradėti juo naudotis nelaukdamas, kol bus išduotas naujas, prieš kurį šiuo metu kovojame“, – teigiama kėdainiečių rezoliucijoje. 

G. Strelkauskienė minėjo įtarianti, jog rezoliucijos buvo specialiai stengiamasi neįtraukti į balandžio 20 dieną vykusio rajono savivaldybės Tarybos posėdžio darbotvarkę.

„Laikraštyje pamačiau išspausdintą Tarybos posėdžio darbotvarkę, tačiau jame mūsų keliamo klausimo neradau. Tada savivaldybės portale, rubrikoje „Klausimai–atsakymai“ viską parašiau. Tik po to gavau atsakymą elektroniniu paštu, jog mūsų rezoliucija bus įtraukta į darbotvarkę papildomu klausimu.

Jeigu mes sutinkame su kompensacijomis, nurodome, ko pageidaujame, tuomet pasisakome už sąvartyno plėtrą. Kitaip tariant, atsisakome idėjos, už kurią kovojame. Pasitariau su bendruomenės nariais, savivaldybei įteikėme raštą, jog nenorime jokių kompensacijų, neišsižadame idėjos, kad šalia mūsų namų esantis sąvartynas neturi būti plečiamas. Kam tas derėjimasis, jeigu gyventi vis vien bus neįmanoma. Genė Strelkauskienė
 

Kaip galima taip daryti? Juk dokumentą atidavėme balandžio 3 dieną, turėjo šitiek daug laiko!“ – piktinosi G. Strelkauskienė.

Kauniečiai rengia genocidą Kėdainiams?

Medekšių kaimo bendruomenės lyderė sakė nesuvokianti, kodėl savivaldybės vadovai, turėdami gana daug laiko, neįsigilino į gyventojų rezoliucijoje keliamus klausimus ir neparuošė nutarimo projekto.

Paėjusią savaitę vykusios rajono savivaldybės Tarybos posėdžio metu buvo tik balsuojama dėl to, jog savivaldybės administracija ruoštų galimus sprendimus dėl sąvartyno plėtros stabdymo. Nors visi politikai šią rezoliuciją palaikė vienbalsiai, balsavo už protokolinį sprendimą, G. Strelkauskienės vertinimu, tarybos nariai per ilgai delsė balsuoti.

Kėdainių rajono aktyvistė tikino esanti priblokšta aplinkos ministro K. Navicko perduotos žinios, kad lemiamą žodį dėl sąvartyno plėtros tars Kauno savivaldybė, vadovaujama milijonieriaus Visvaldo Matijošaičio.

„Žiūrint į tai, kas vyksta – man darosi baisu. Man baisu gyventi Lietuvoje. Ne mes, o pinigai valdo. Tai ne kas kita, o genocidas Kėdainiams“, – piktinosi G. Strelkauskienė.

Kas nori sąvartyno plėtros?

Kėdainių rajono savivaldybės taryba priėmė protokolinį sprendimą, kuriuo pavedė administracijai, atsižvelgiant į Medekšių kaimo bendruomenės rezoliucijoje išdėstytus reikalavimus, rengti sprendimų projektus.

Kodėl to nebuvo padaryta iki šiol?

Rajono meras tvirtino, jog rengiant sprendimus reikia įsigilinti, ar jie atitinka įstatymus ir poįstatyminius teisės aktus.

Tarybos narys, buvęs ilgametis rajono meras Viktoras Muntianas replikavo, kad sprendimai turėjo būti svarstomi tame pačiame posėdyje, o Taryba galėtų pasisakyti – pritaria sąvartyno plėtrai, ar ne. Jis sakė nemanantis, kad išreikšti tarybos valiai reikėtų kokio nors atskiro sprendimo projekto.

„Tarybos nariai ir nuspręs, teisingai ar neteisingai. Man liūdna, kada bandoma supriešinti visuomenę su mumis. Aš ne kartą sakiau, nėra čia tarybos narių, kurie norėtų šios plėtros. Kas jums sako, kad mes norime jos – jie meluoja“, – emocingai prieš balsavimą kalbėjo rajono meras S. Grinkevičius.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!