NAUJIENOS

Visos kategorijos
Iniciatyvos uždrausti cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais Kėdainiuose buvo imtasi po to, kai čia viešėjęs čekų cirkas vedžiojo dramblį miesto gatvėmis.   / Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Cirką su laukiniais gyvūnais Kėdainiai uždraudė neteisėtai

Kristina KASPARAVIČĖ - 08:30 Rugpjūčio 16d. 2019

Vyriausybės atstovas pareikalavo panaikinti rajono politikų priimtą sprendimą

Kėdainių rajono tarybos bandymas aplenkti šalies įstatymus ir tapti pirmąja savivaldybe, kurioje turėjo būti uždrausti cirko pasirodymai su laukiniais gyvūnais, patyrė didelę nesėkmę. Vyriausybės atstovas, tikrinantis, ar savivaldybių sprendimai neprasilenkia su šalies įstatymais, tokį Kėdainių politikų priimtą ir visoje šalyje garsiai nuskambėjusį sprendimą užvetavo ir pareikalavo, kad per mėnesį jis būtų pakeistas arba atšauktas.

Sulaukė rašto iš Vyriausybės atstovo

Vyriausybės atstovo Juliaus Arlausko teikimą dėl Kėdainių rajono savivaldybės tarybos birželio 28 dieną priimto sprendimo, kuriuo uždrausti cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymai Kėdainių rajone, rajono taryba ir meras gavo rugpjūčio pradžioje.

Norėjome parodyti šiuolaikišką požiūrį į gyvūnų globą ir rūpinimąsi jų gerove, todėl taryba ir priėmė tokį sprendimą. Tačiau susiklosčius tokiai situacijai, artimiausiame posėdyje bus grįžta prie šio klausimo svarstymo. V. Tamulis

Vyriausybės atstovas atsiųstame teikime nurodo, kad toks savivaldybės tarybos sprendimas yra neteisėtas, nes prasilenkia su šalies įstatymais.

„Lietuvos Respublikos vie­tos savivaldos įstatymas, Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymas, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas tiesiogiai nesuteikia įgaliojimų savivaldybių institucijoms priimti sprendimus, ribojančius leidimų išdavimą savivaldybių teritorijose cirkams, kurių pasirodymų metu pasitelkiamos įvairios laukinių žinduolių ir/ar paukščių rūšys.

Galiojančiame Laukinės gyvūnijos įstatyme nenustatytas draudimas naudoti laukinius gyvūnus cirkuose“, – rašoma Vyriausybės atstovo rašte bei akcentuojama, kad už leidimų išdavimą cirkams yra atsakinga Aplinkos apsaugos agentūra.

Meras Valentinas Tamulis pripažįsta, kad priimtą rajono tarybos sprendimą teks atšaukti, nes įstatymų privalo laikytis visi./ Algimanto Barzdžiaus nuotr. Rajono taryba viršijo savo įgaliojimus

Panašu, kad Kėdainių rajono savivaldybės taryba, nors ir vedama humaniškų paskatų, vis tik viršijo savo įgaliojimus priimdama minėtą sprendimą.

Vyriausybės atstovas rajono tarybos nariams priminė, kad jie gali priimti nutarimus tik savo kompetencijos ribose, neperžengdami nustatytų įgaliojimų, ir paaiškino: „Konstitucinis teismas yra ne kartą pabrėžęs, kad draudžiama žemesnės galios teisės aktais reguliuoti tuos visuomeninius santykius, kurie gali būti reguliuojami tik aukštesnės galios teisės aktais, taip pat, kad žemesnės galios teisės aktuose draudžiama nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuris konkuruotų su nustatytu aukštesnės galios teisės aktuose.“

Kitaip sakant, savivaldybės taryba neturėjo teisės priimti sprendimo, kuris prieštarauja Lietuvoje galiojantiems įstatymams, mūsų šalyje nedraudžiantiems cirko pasirodymų su laukiniais gyvūnais.

Sprendimą turi panaikinti arba pakeisti

Vyriausybės atstovas nurodė, kad Kėdainių rajono savivaldybė turi pakeisti arba panaikinti priimtą sprendimą dėl cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymų uždraudimo.

Situaciją komplikavo tai, kad visa tai Kėdainių politikai turi padaryti ne vėliau kaip per mėnesį, o į rajono tarybos posėdį jie rinksis tik rugsėjo 27 dieną.

Rajono meras Valentinas Tamulis neketina šaukti neeilinio rajono tarybos posėdžio ir jau kreipėsi į Vyriausybės atstovą su prašymu leisti šio klausimo svarstymą atidėti iki rugsėjo 27 dieną numatyto posėdžio.

Baiminasi, kad tarybos nariai nesusirinktų

Paklaustas, kodėl dėl šios situacijos neketinama sušaukti neeilinio rajono tarybos posėdžio, meras Valentinas Tamulis „Rinkos aikštei“ sakė: „Pagal įprastą susiklosčiusią praktiką vasaros laikotarpiu, rugpjūčio mėnesį, tarp posėdžių būna pertrauka. Savivaldybės posėdžiai nešaukiami. Tarybos nariai šiuo laikotarpiu derina ir planuoja atostogas pagrindinėse darbovietėse, asmenines išvykas ir panašius reikalus.

Paskutiniame posėdyje, kuris vyko birželio 28 dieną, visi buvo informuoti, kad kitas posėdis vyks tik rugsėjo 27 dieną. Taigi dauguma rajono tarybos narių rugpjūčio mėnesį yra susiplanavę atostogas ar išvykas, todėl greičiausiai į neeilinį posėdį jų nesusirinktų pakankamai ir nebūtų kvorumo.

Panašu, kad Kėdainių rajono savivaldybės taryba, nors ir vedama humaniškų paskatų, vis tik viršijo savo įgaliojimus priimdama sprendimą, draudžiantį cirko pasirodymus su laukiniais gyvūnais. Ji neturėjo teisės priimti tokio sprendimo, nes jis prieštarauja Lietuvoje galiojantiems įstatymams. Aut. past.

Pasitelkęs šiuos argumentus kreipiausi su prašymu į Vyriausybės atstovą, atsižvelgiant į šias aplinkybes, atidėti reikalavimų įvykdymą iki numatyto rajono tarybos posėdžio.“

Prašymą tenkino

Mero V. Tamulio prašymą Vyriausybės atstovas patenkino ir praėjusį ketvirtadienį pasirašė potvarkį dėl minėto sprendimo vykdymo atidėjimo.

Jis nustatė kitą terminą Kėdainių rajono tarybai panaikinti ar pakeisti neteisėtai priimtą sprendimą dėl cirko su laukiniais gyvūnais pasirodymų uždraudimo – iki rugsėjo 27 dienos.

Sprendimą teks atšaukti

Meras pripažįsta, kad priimtą rajono tarybos sprendimą teks atšaukti, nes įstatymų privalo laikytis visi.

„Norėjome parodyti šiuolaikišką požiūrį į gyvūnų globą ir rūpinimąsi jų gerove, todėl taryba ir priėmė tokį sprendimą. Nebuvo nei vieno balsavusio prieš šį sprendimo projektą.

Ir jei po gero mėnesio nuo sprendimo priėmimo dienos Vyriausybės atstovas įžvelgė, kad šis sprendimas neatitinka įstatyminių nuostatų, reiškia, artimiausiame posėdyje bus grįžta prie šio klausimo svarstymo. Tikiuosi, svarstomas klausimas bus dar kartą išdiskutuotas priimant sprendimą“, – sakė rajono meras Valentinas Tamulis.

Paklaustas, kas būtų daroma, jei rajono tarybos dauguma atsisakytų panaikinti priimtą sprendimą ir nepaklustų Vyriausybės atstovo nurodymui, meras tokią galimybę tiesiog atmetė būdamas tikras, kad rajono politikai suvokia, jog įstatymų reikia laikytis visiems.

15 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!