NAUJIENOS

Visos kategorijos
Miesto seniūnijoje beveik metus laiko trukusi mokestinė netvarka jau kaip reikiant aptvarkyta: sudaryti skolų išmokėjimo grafikai, kai kurios skolos grąžintos, peržiūrimos ir tvarkomos sutartys.  / Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Seniūnija kapstosi iš liūno

Eglė KUKTIENĖ - 07:49 Rugsėjo 22d. 2020

Kėdainių miesto seniūnija pagaliau kapstosi iš netvarkingos buhalterijos liūno – baigiama atsakyti į klausimus, kodėl seniūnijai priklausančiame buvusio darželio pastate, esančiame Skongalio gatvėje, vienos įmonės ir įstaigos, ten nuomojančios patalpas, mokėjo nuomą ir komunalinius mokesčius, o kitos – ne.

O svarbiausia, kad skolos toliau nebeauginamos, dalis jų jau atgauta, dėl kitų grąžinimo dėliojami mokėjimų grafikai, todėl savo ambicijas tenka prigesinti ir rajono tarybos Kontrolės komitetui – prieš kurį laiką savo tvarką bandęs įvesti ir seniūnijai nurodymus „nuleidinėjęs“ šio komiteto pirmininkas turės susitaikyti, kad neišspręstus klausimus seniūnija spręs pagal galiojančią tvarką ir vadovaudamasi tais terminais, kuriuos jai nustatė savivaldybės kontrolierius, o ne politikai iš Kontrolės komiteto.

Skongalio g. 23-iuoju numeriu pažymėtame pastate, dėl kurio visa ši košė ir užvirė,veikia net 11 verslo subjektų, tačiau mokesčius mokėjo tik 4 iš jų./Aldo Surkevičiaus nuotr.24 tūkst. eurų skolos

Kaip „Rinkos aikštė“ rašė jau anksčiau, skandalas kilo savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai atlikus patikrinimą Kėdainių miesto seniūnijoje.

Nustatyta, kad seniūnija mokesčių mokėtojų pinigus naudoja mokėdama iš seniūnijos biudžeto nemažą dalį komunalinių mokesčių už buvusio vaikų darželio Skongalio gatvėje pastato išlaikymą, kuriame patalpos išdalintos visuomeninėms organizacijoms bei išnuomotos kelioms verslo įmonėms.

Paaiškėjo, kad vien pernai seniūnija sumokėjo apie 24 tūkst. eurų už šiame pastate sunaudojamą elektros energiją, vandenį bei kitus komunalinius mokesčius, o sąskaitų daugumai ten veikiančių organizacijų nerašė ir nepateikė nuo 2018 metų liepos iki 2019 metų gegužės ir net gruodžio mėnesių.

Kas mokėjo?

Pirmiausia vengdama interesų konflikto nuo klausimo svarstymo nusišalino komiteto narė Nijolė Naujokienė, mat Skongalio g. 23-iajame pastate veikia įmonė „Sveikos mitybos partneris“, o pastarojoje dirba N. Naujokienės dukra.

Kontrolės komiteto pirmininkas Saulius Grinkevičius kelis kartus pabrėžė, kad svarbiausia, jog bent dabar būtų sutvarkytos sutartys, susigrąžintos skolos ir normaliai surenkami mokesčiai, panašu, ne visiems komiteto nariams rūpėjo tokia šios nemalonios situacijos išeitis.

Ir nors pastate veikia net 11 verslo subjektų, „Sveikos mitybos partnerio“ vardas skambėjo dažniausiai.

Panašu, kad kai kuriems komiteto nariams labiausiai rūpėjo ne pati reikalo esmė – kaip greičiau sutvarkyti seniūnijoje įsisukusią netvarką, bet norėta visus šunis sukarti ant vienos, su rajono politike siejamos įmonės „Sveikos mitybos partnerio“.Savivaldybės kontrolierė Zita Valiauskienė priminė, kad klausimo esmė – komunalinių mokesčių nemokėjimas. Tiesa, iš vienuolikos pastate veikiančių subjektų 4 mokesčius mokėjo.

„Kai mes tikrinome Kėdainių miesto seniūniją, žiūrėjome, kaip vykdomos nuomos ir panaudos sutartys, tada radome, kad nėra mokami komunaliniai mokesčiai.

Sutartyse nebuvo pilnai apspręsti komunalinių mokesčių klausimai, tik bendrais bruožais parašyta, kad mokesčius mokėti turi, tačiau nebuvo įkainių. 

Iš vienuolikos subjektų, kurie buvo sudarę nuomos ar panaudos sutartis, tik keturiems subjektams buvo paskaičiuotos sąskaitos ir tik jie mokėjo mokesčius. Tai – UAB „Sveikos mitybos partneris“, Lina Kurauskienė, sporto mokykla ir VšĮ „Alternatyvaus ugdymo centras“, – informavo kontrolierė.

Čia pat pasigirdo komiteto narės Adelės Štelmokienės replika.

„Tai kaip dabar suprasti, kad jie mokėjo, o mes svarstome, kad nemokėjo. „Sveikos mitybos partneris“ mokėjo? Jie mokėjo?“ – kelis sykius perklausė tarybos narė.

„Na taip, jiems buvo rašomos sąskaitos, tai jie mokėjo, aš nesakau, kad jie nemokėjo“, – sakė kontrolierė, pridurdama, kad klausimas išlieka, mat mokesčiai paskaičiuojami buvo neteisingai.

Panašu, kad kai kuriems komiteto nariams labiausiai rūpėjo ne pati reikalo esmė – kaip greičiau sutvarkyti seniūnijoje įsisukusią netvarką, bet panašu, kad norėta visus šunis sukarti ant vienos, su rajono politike N. Naujokiene siejamos įmonės – „Sveikos mitybos partnerio“.

Žinoma, komiteto pirmininkui „užsisėsti“ ant vieno iš 11-os verslo subjektų būtų labai neobjektyvu, tad čia reikiama linkme klausimus dėlioti padėjo ir S. Grinkevičiaus valdomo rajoninio laikraščio korespondentė Ingrida Marijošienė, viso posėdžio metu uoliai patarinėjusi A. Štelmokienei, ko dar būtų galima paklausti.

Pričiom čia ta kontrolierė? Ką čia nusišnekat? Blūdai jūs. Z. Valiauskienė

Mokėjo ir iki tol

Iki 2018 metais priimto rajono tarybos sprendimo minėtą seniūnijos pastatą išnuomoti verslininkams, jame veikė dvi įmonės – UAB „Sveikos mitybos partneris“ ir „Mažylio akademija“. Šios dvi įmonės sutartį buvo sudariusios tarpusavy, o su seniūnija sutartį pasirašiusi buvo tik „Mažylio akademija“.

Tad ir iki tol mokesčius mokėjo tik šie du pastate veikę verslo subjektai.

„Mažylio akademijai“ veiklą nutraukus, UAB „Sveikos mitybos partneris“ sutartį sudarė tiesiogiai su seniūnija ir, kaip patvirtino savivaldybės kontrolierė, buvo viena iš keturių įmonių, gavusių sąskaitas ir mokėjusių mokesčius.

Kritikos pažėrė merui

Komiteto posėdyje dalyvavęs rajono meras Valentinas Tamulis sulaukė komiteto pirmininko S. Grinkevičiaus kritikos – esą net jei vyriausiosios buhalterės nebuvo, situaciją žinoti seniūnas turėjo, o žinodamas apie problemas turėjo kreiptis į tuometinį merą ar administracijos direktorių.

V. Tamulis pabrėžė, kad tuo metu vyriausioji buhalterė sirgo ir seniūnijoje dirbo vos viena apskaitą vykdanti darbuotoja, todėl sąskaitos įmonėms ir įstaigoms laiku nebuvo išrašomos.

„Kai nėra vyriausiojo buhalterio, tvarkos būti negali, manau, sutiksite.

Vyriausiosios buhalterės Ritos nebuvo nuo 2018 m. liepos iki 2019 m. balandžio mėnesio antros pusės. Viena likusi kita buhalterė buvo nepajėgi sutvarkyti visko, ir vis buvo laukiama, kada vyriausioji grįš į darbą po ligos.

Aš pats nuo 2019 m. sausio 21 iki kovo 17 dienos nedirbau, kol vyko rinkimų kampanija, o balandžio 17 pradėjau dirbti savivaldybėje – taip prasilenkėme su vyriausiąja buhaltere, grįžusia po ligos. Pirmosios sąskaitos buvo išrašytos gegužės mėnesį, kai aš nebedirbau seniūnijoje.

Kaip aš būčiau galėjęs kažkokią įtaką padaryti arba spręsti dėl mokesčių?

Maža to, šių metų liepos 3 dieną rajono Taryboje sprendžiant klausimą dėl 2019 metų Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto vykdymo ir savivaldybės konsoliduotų finansinių ataskaitų tvirtinimo, remiantis birželio 19 dienos audito išvada, miesto seniūnija buvo įpareigota peržiūrėti ir patikslinti Skongalio g. 23 panaudos ir nuomos sutartis iki š. m. gruodžio 31 dienos.

Taigi buhalterė viską tvarko, o laiko sutvarkyti viskam iki galo dar yra“, – pabrėžė rajono galva.

Žinoma, komiteto pirmininkui „užsisėsti“ ant vieno iš 11-os verslo subjektų būtų labai neobjektyvu, tad čia reikiama linkme klausimus dėlioti padėjo ir S. Grinkevičiaus valdomo rajoninio laikraščio korespondentė Ingrida Marijošienė, viso posėdžio metu uoliai patarinėjusi A. Štelmokienei, ko dar būtų galima paklausti. Aut. past.

Kodėl toks terminas?

Iš A. Štelmokienės pasigirdo dar vienas klausimas – kodėl reikia laukti tiek ilgai?

Administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui pasakius, kad toks terminas buvo suderintas su kontroliere, ši pratrūko: „Pričiom čia ta kontrolierė? Ką čia nusišnekat? Blūdai jūs“.

Kadangi tarybos patvirtintame sprendime, kuris, kad ir kaip kontrolierė norėtų būti nepričiom, yra papildytas ir savivaldybės Kontrolės ir audito išvadomis, numatyta sutarčių ir mokesčių sutvarkymo data – gruodžio 31-oji, iki tol buhalterija ir gali tvarkyti beveik metus laiko trukusią netvarką.

Vis dėlto paaiškėjo, kad daug darbo nudirbta iki šiol, dalis skolų taip pat grąžinta.

„Skolų mokėjimo grafikai paruošti, kai kurie subjektai grafikus jau turi, skolas moka. Viską tvarkome ir darome, nuolat atnaujiname informaciją“, – patikino buhalterė Rita Stukonienė.

Naujų skolų nėra

Kaip patikslino savivaldybės kontrolierė, jokios naujos skolos nesusidarinėja, nes po patikros, nuo 2020 sausio mėnesio visi mokesčiai imti skaičiuoti tvarkingai.

„Iki gruodžio 31 reikia viską sutvarkyti. Prie sutarčių turi būti priedas, kuriame turi būti išaiškinti įkainiai, mokesčių apskaičiavimo sistema“, – reziumavo Z. Valiauskienė.

Nuspręsta rugsėjo gale vyksiančiame posėdyje šį klausimą kelti dar kartą ir, tikimasi, galutinai viską išsiaiškinti ir klausimo nagrinėjimą baigti.

15 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!