LAISVALAIKIS

Visos kategorijos
Akimirka iš edukacijos „Baltiškų simbolių pynimas iš žolynų“.  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Baltų simboliai palytėti ir kraštiečių rankomis

Džestina BORODINAITĖ - 11:50 Spalio 08d. 2019

Rugsėjui skaičiuojant paskutines savo dieneles Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre Arnetų name pradėtos vykdyti kūrybinės dirbtuvės „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje“. 

Pasak Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovės Reginos Lukminienės, kūrybinės dirbtuvės yra tęstinė neformalaus suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programa, kurios pagrindinis tikslas – skatinti ir padėti suaugusiems gilinti savo etninės kultūros paveldo žinias bei susipažinti su tradicinių liaudies amatų įvairove.

Pirmąjį kūrybinių dirbtuvių „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje“ užsiėmimą „Baltiškų simbolių pynimas iš žolynų“ tradicinius amatus mylinčioms kraštietėms vedė tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė iš Prienų. / Algimanto Barzdžiaus nuotr.Nepamiršta suaugusių

„Džiaugiamės, jog mūsų krašto jaunoji karta jau ne vienerius metus turi galimybę pasimokyti ir iš arčiau susipažinti su tradicinių amatų įvairove, tačiau nenorime užmiršti ir suaugusių. Todėl jau antrus metus iš eilės organizuojame Kėdainių rajono savivaldybės lėšomis finansuojamas kūrybines dirbtuves „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje“ suaugusiems.

Mokymuose dalyviai giliau pažins etnokultūrinį paveldą ir tradicinių amatų įvairovę. 

Kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus ves Lietuvos tradicinių amatų meistrai, amatininkai, tautodailininkai, baltiškos kultūros žinovai ir puoselėtojai“, – organizuojamą programą pristato R. Lukminienė. 

Susipažino su tautodailininke

Pirmąjį kūrybinių dirbtuvių „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje“ užsiėmimą „Baltiškų simbolių pynimas iš žolynų“ tradicinius amatus mylinčioms kraštietėms vedė tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė iš Prienų. 

Iš pradžių edukacijoje dalyvavusios moterys susipažino su tautodailininke, pagrindiniais baltiškais ženklais, jų gaminimo ypatumais ir baltiško simbolio gamyboje naudojamomis medžiagomis bei reikalingomis priemonėmis. 

Vaidino svarbų vaidmenį

Vėliau menininkė pristatė savo rankdarbius ir pakvietė moteris pasigaminti nedidelį baltišką simbolį. Tokie ženklai baltų gyvenime, anot G. Giedraitienės, vaidino itin svarbų vaidmenį. 

Jie buvo jų visata, jų pasaulis, jų kasdienybė, atspindėjo ryšį ne tik su protėviais, bet ir su Kūrėju bei dvasiomis. 

Simbolių – nedaug

Akivaizdu, jog G. Giedraitienė propaguoja tradicinę baltiškų simbolių gamybą, kas padeda įpūsti šviežio vėjo į lietuviškuosius baltiškų simbolių gaminimo papročius ir tradicijas. 

Tautodailininkė pabrėžė, jog baltiškų simbolių yra nedaug, tačiau persipindami lyg tinklas tarpusavyje, jie gali daryti daug skirtingų kompozicijų. 

Tampa puošmena

„Pagrindiniai mano kurtuose baltiškuose simboliuose panaudojami ženklai – saulė, medis, mėnulis, ugnis, paukštis. 

Interpretuodama ir kiekvieną kartą skirtingai panaudodama kiekvieną iš jų, sukuriu unikalias kompozicijas, kurios tampa jaukia namų puošmena ar dovana artimajam“, – mintimis dalijasi kūrėja.

Natūralios medžiagos

Baltiškų simbolių kūrybą sutapatindama su širdžiai mielu amatu – pynimu iš žolynu, –G. Giedraitienė kūryboje panaudoja tik natūralias gamtines medžiagas.

„Pindama panaudoju laukinius augalus: minkštas žoles, įvairias gėles, laukų ir pievų smilgas, šlamutį, motiejuką ir kitus įvairius žydinčius ir nežydinčius augalėlius, kurie sudžiovinti išsilaiko kuo ilgesnį laiką.

Reikia ne tik kruopščiai pažinti augalus ir žinoti, kada jie yra produktyviausi, tačiau svarbiausia visus juos surinkti laiku ir nepavėluoti.

Kūrybinio proceso metu kimšimui panaudoju lino pluoštą, samanas, surišimui – nešukuotą liną“, – vardija tautodailininkė.

Spalio 11 d. mokysimės baltiškų krepšelių iš odos siūvimo. Lapkritį susipažinsime ir mokysimės iš popieriaus karpyti įvairias tradicines užuolaidėles. Edukacijas planuojama tęsti iki gruodžio mėnesio. Vietų skaičius ribotas, todėl į visas edukacijas kviečiame registruotis tel. 8 645 05 168“. R. Lukminienė

Siūs krepšelius

Kūrybinių dirbtuvių „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje“ įgyvendinimo metu kiekvieną mėnesį bus organizuojami užsiėmimai. 

„Spalio 11 d. mokysimės baltiškų krepšelių iš odos siūvimo. Lapkritį susipažinsime ir mokysimės iš popieriaus karpyti įvairias tradicines užuolaidėles, užsiimsime kitomis įdomiomis edukacijomis.

Edukacijas planuojama tęsti iki gruodžio mėnesio. Vietų skaičius ribotas, todėl į visas edukacijas kviečiame registruotis tel. 8 645 05 168“, – pabrėžia R. Lukminienė.

Užsiregistravo 89 moksleiviai

Svarbu paminėti, jog iš karto po kūrybinių dirbtuvių suaugusiems starto bus pradedamos vesti tradicinius amatus pristatančios edukacijos ir Kėdainių krašto jaunimui. 

„Šiuo metu turime užsiregistravusius 89 moksleivius, kurie planuoja lankyti vilnos vėlimo, audimo, juostų pynimo, keramikos ar drožybos užsiėmimus“, – informuoja R. Lukminienė.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!