GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Ar kada susimąstėte, kad viso šito nebūtų, jei ne pilietiškas kėdainietis Danas Budrys, kuris, užfiksavęs besiveržiančias fekalijas į Kėdainių upių tėvą, nusprendė netylėti, o viešumu kovoti su mūsų karšto teršėjais.   / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Kas tas pilietiškas žmogus, nepabūgęs kovoti su Kėdainių teršėjais?

Dimitrijus KUPRIJANOVAS - 09:23 Spalio 04d. 2018

Apie grėsmingą ir nevaldomą situaciją Nevėžio upėje, kai į aplinką liejasi nevalytos fekalijos, kėdainiečiai kalba jau daugiau kaip mėnesį. Daugiau kaip mėnesį ši be galo skaudi tema yra pagrindinė kraštiečių lūpose. Dabar dėl nevaldomos ir pavojingos situacijos jau sukruto net aukščiausi valdžios sluoksniai. O ar kada susimąstėte, kad viso šito nebūtų, jei ne pilietiškas kėdainietis Danas Budrys, kuris, užfiksavęs besiveržiančias fekalijas į Kėdainių upių tėvą, nusprendė netylėti, o viešumu kovoti su mūsų karšto teršėjais. 

Nusprendė netylėti

D. Budrys yra paprastas ir niekuo neišsiskiriantis 26-erių metų kėdainietis. Užkietėjęs žvejys ir sportininkas, gamtos mylėtojas ir puoselėtojas, draugiškos gamtai žvejybos propaguotojas negalėjo tylėti, kuomet pamatė į Nevėžį plūstančias pavojingas medžiagas. Išvydęs ekologinę nelaimę jaunas vyras ją nedelsdamas užfiksavo, o pasitaręs su bičiuliais paskambino ir Bendrajam pagalbos centrui 112.

Gamta – mūsų namai, todėl mes turime už ją kovoti, nes ji pati už save nepakovos. D. Budrys

Danas Budrys, paprastas, niekuo neišsiskiriantis 26-erių metų kėdainietis, užkietėjęs žvejys ir gamtos mylėtojas negalėjo tylėti, kuomet pamatė į Nevėžį plūstančias pavojingas medžiagas. Išvydęs ekologinę nelaimę jaunas vyras ją nedelsdamas užfiksavo, o pasitaręs su bičiuliais paskambino ir Bendrajam pagalbos centrui 112. Asmeninio archyvo nuotr. Pasitelkė didžiausią ginklą

Lyg ir nujausdamas D. Budrys nepasikliovė vien specialistų pagalba. Vyras nusprendė šią problemą paviešinti, kad visi kėdainiečiai žinotų, kas vyksta su didžiausia mūsų krašto upe. Pats telefonu parengė nedidelį video reportažą ir patalpino jį į viešąją erdvę. To ir reikėjo, kad kėdainiečiai pamatytų tikrąjį situacijos mastą, suprastų problemos rimtumą. Tuomet Kėdainiuose užvirė arši diskusija ir kaltųjų paieškos.

Buvo apstulbęs

„Apie tą situaciją sužinojo vis daugiau žmonių, pakomentuodavo vis daugiau valdininkų, specialistų, tad žinodavau ir jų nuomonę. Tiesą sakant, mane, jauną žmogų, jų veiksmai apstulbino. Maniau, kad iškart bus imtasi kažkokių veiksmų, kad bus stabdomas tokių nuotekų šalinimas į upę, kad bus žaibiškai sprendžiama susidariusi situacija. Tačiau dienos vis bėgo, o tos fekalijos kaip tekėjo, taip ir teka į upę. Valdžios žmonės tik skėsčiojo rankomis įsikalę vieną frazę, kad vyksta tyrimas, nustatinėjamas problemos mastas. Mane tai labai nervino ir tebenervina“, – „Rinkos aikštei“ atskleidė pilietiškas vyriškis. 

Naujos detalės

„Susidariusią situaciją sekiau ir seku kas dieną. Mane stulbina, kad iš karto nebuvo imtasi kažkokių veiksmų, o „Kėdainių vandenų“ direktorius prabilo tik tada, kai buvo iškviestas pas valdininkus. Kodėl jis apie susidariusią situaciją neskelbė iškart, kodėl nebėgo pas savivaldybės vadovus ir nešaukė, kad Kėdainiams gresia milžiniška nelaimė? Mane mažų mažiausiai tokie „Kėdainių vandenų“ direktoriaus veiksmai stebina ir aš neįsivaizduoju, kaip toks žmogus dar iki šiol eina pareigas. Kaip tai apskritai įmanoma? Paprastas žmogus jau seniai iš darbo būtų išlėkęs, bet jis turbūt turi kažkokį „stogą“, – nuoširdžiai stebėjosi D. Budrys. 

Neišsamūs tyrimai

„Labiausiai mane šokiravo tai, kad nuotekų tyrimas vyksta tokį ilgą laiką. O dar labiau – kad netiriama, kokios cheminės medžiagos buvo išpiltos. Kaip paaiškėjo vėliau, buvo atliktas tik paprastas tyrimas. Man galvoje netelpa, kaip taip buvo galima padaryti. Buvau ir esu pasiryžęs tuos tyrimus padaryti pats, jei jau valdžia neturi pinigų, tai gal aš, paprastas žmogus, sukrapštysiu“, –  atviravo ir pyko vyriškis.  

Maniau, kad iškart bus imtasi kažkokių veiksmų, kad bus stabdomas tokių nuotekų šalinimas į upę, kad bus žaibiškai sprendžiama susidariusi situacija. Tačiau dienos vis bėgo, o tos fekalijos kaip tekėjo, taip ir teka į upę. D. Budrys

Nenuleis rankų

„Aš stebiu situaciją kasdien ir pažadu nenuleisti rankų bei kovoti iki galo. Man ši problema svarbi, labai svarbi, turbūt kaip ir daugeliui kėdainiečių. Susisiekė su manim tiek rajono, tiek respublikiniai žurnalistai. Skambino ir iš televizijos laidų. Teko su jais pabendrauti. Manau, kad viešumas yra didžiausiais ginklas kovoje su mūsų Nevėžio nuodytojais. Tikrai nenuleisiu rankų ir kovosiu iki galo“, – ryžtingai kalbėjo D. Budrys. 

Nuo vaikystės

Tai, kad D. Budrys yra toks užsispyręs kovotojas už teisybę, jo draugų nestebina. Mat jis toks būdavo nuo pat mažumės. Dar būdamas vaikas jis kovodavo už silpnesnius, kovodavo už teisybę. Vyras aktyviai sportuoja, dažnai laiką leidžia gamtoje su meškere rankoje. Jis yra tikras gamtos vaikas.

„Aš net šiukšlės neišmetu gamtoje, juk tai visų mūsų namai. Kitus raginu elgtis taip pat. Labai propaguoju žvejybą, kuomet pagauni žuvį ir paleidi. Aš visuomet pasiimu tik tiek, kiek man reikia. Nesu iš tų, kurie temptų namo kuo daugiau. Man žvejyba yra malonumas, pabuvimas gamtoje. Pasikartosiu, gamta – mūsų namai, todėl mes turime už ją kovoti, nes ji pati už save nepakovos“, – atsiduso ryžtingasis kovotojas. 

Primename, jog šią savaitę paaiškėjo, kad „Kėdainių vandenų“ valymo įrenginiams nepajėgiant tinkamai išvalyti į Nevėžį patenkančių nuotekų bei valdyti susidariusios situacijos, traukiasi įmonės vadovas. Nelaukdamas, kol bus atleistas, Kęstutis Vaitkevičius pats pasiprašė atleidžiamas – ši savaitė darbe jam paskutinė.

 

Susiję straipsniai: 

Net ir „sprogus“ ekologinei bombai, Kėdainių savivaldybė demonstruoja neįgalumą

Dėl teršiamo Nevėžio Kėdainiuose paskelbta ekstremali situacija (VISAS STRAIPSNIS)

Ministro kirtis Kėdainių merui

Paaiškėjo Nevėžio teršalų tyrimų duomenys

Sutrikus nuotekų valymo įrenginių darbui – rizika sveikatai

Nevėžis teršiamas chemikalais. Kur ieškoti kaltų – niekas nežino

11 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.

SKELBIMAI

touched by digitouch!