GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Lietuvos šviesuolės, pedagogės, visuomenininkės Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės atminimui Pernaravoje atidengtas ir pašventintas koplytstulpis bei pristatytas pašto ženklas.   / Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Pernaravoje įamžintas Lietuvos šviesuolės atminimas

Dimitrijus KUPRIJANOVAS - 16:00 Birželio 06d. 2019

Pernaravos miestelyje savaitgalį rinkosi minios žmonių. Čia buvo įamžintas Lietuvos šviesuolės, pedagogės, visuomenininkės Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės atminimas. Šios moters nuveikti darbai kuriant Lietuvos valstybę nebuvo ir nebus užmiršti – tuo įsitikinę renginio organizatoriai, šviesuolės vardo fondo įkūrėjai.

Visą dieną

Pernaravoje visą dieną šurmuliavo žmonės, mat nuo pat ankstyvo ryto vyko renginiai, skirti  Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės (1868 –1948) 150-osioms gimimo metinėms. Ryte buvo pristatytas pašto ženklas, skirtas šviesuolės atminimui. Pernaravos bažnyčioje aukotos šventos mišios, po kurių visi patraukė aplankyti J. Juškytės kapo Pernaravos kapinėse. Vidurdienį buvo atidengtas ir pašventintas koplytstulpis, skirtas šiai šventei.

Popietę buvo atidaryta senų nuotraukų paroda, skirta J. Juškytei. Visi žiūrėjo Josvainių kultūros centro Pernaravos skyriaus teatro grupės parengtą spektaklį „Širšė“, po kurio susirinkusiems koncertavo Lukas Katinas.

Aktyvi visuomenininkė

Mokytoja, Jadvygos Juškytės paramos fondo vadovė Loreta Andrulienė pasakojo apie J. Juškytės gyvenimą, jos pedagoginę ir literatūrinę veiklą.

„Jadvyga Teofilė Juškytė-Širšė gimė 1868 metų gruodžio 20 dieną bajorų šeimoje, Pernaravos dvare, kur prieglobstį rasdavo ir sukilėliai, ir knygnešiai. Nuo dvylikos metų mergaitė pradėjo daraktoriauti − mokyti dvaro samdinių vaikus, vėliau dirbo namų mokytoja Sibire, Šilo Pavėžupyje, mokytojavo grafų Zubovų įsteigtoje Ginkūnų mokykloje, Pernaravos pradžios mokykloje.

J. Juškytė buvo daugelio slaptųjų laikraščių korespondentė, pasirašinėjusi įvairiais slapyvardžiais, vienas iš jų – Širšė. Bendravo su šviesiais to meto žmonėmis. Įkūrė draugiją, rėmusią neturtingus, mokslo siekiančius žmones. Ji rašė vadovėlius mokykloms, vertė grožinės literatūros kūrinius. Dalyvavo Didžiajame Vilniaus Seime, atgavus nepriklausomybę įsteigė Pernaravoje šaulių būrį ir įkūrė savivaldybę. J. Juškytė apdovanota Gedimino ordinu ir dviem Nepriklausomybės medaliais“, – dėstė L. Andrulienė.

Atminimas išliks

Pasak L. Andrulienės, senatvėje J. Juškytei teko kęsti šaltį, skurdą ir vienatvę. Kai ji jau buvo paralyžiuota, jos dienos bėgo dvaro tarnų namelyje. Mirusi ji buvo palaidota Pernaravos kapinėse, o jos vardu buvo pavadinta pagrindinė Pernaravos miestelio gatvė. Mūsų dienomis J. Juškytę atranda vis daugiau žmonių, jie susižavi išskirtine jos asmenybe, įvairiapusiais gebėjimais, atkreipia dėmesį į jos altruizmą, meilę vargstantiesiems.

2 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Sibire palaidotai močiutei paminklą pastatė po 64 metų

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
10:22 Birželio 19d. 2019
img

Dizainerė: „Įžadų atnaujinimas gyvenimą pakeitė į gera“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
15:24 Birželio 17d. 2019
img

Šiuolaikinė tėvystė daugiavaikės mamos ir psichologės akimis

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
12:29 Birželio 15d. 2019
img

Laikas viską keičia

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
12:41 Birželio 10d. 2019
img

Išbandymas, kurio nepamirš niekada: iš Vokietijos mina į Vietnamą

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
14:29 Birželio 07d. 2019
img

A. Vasiliauskas: „Medžio drožyba – ir kūryba, ir amatas, ir laisvalaikis“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
14:23 Gegužės 29d. 2019
img

Mokytojo padėjėja: „Į kiekvieną mokinį žiūriu kaip į savo vaiką“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
13:42 Gegužės 22d. 2019
img

Gėlės ir komplimentai šią dieną „nematomiems herojams“ – buhalteriams (GALERIJA)

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
15:23 Gegužės 10d. 2019
img

Susitikimas su rašytoja Rebeka Una moko atjautos ir gerumo

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
13:40 Gegužės 08d. 2019
img

Kortininkas H. Aksinavičius: kortos – mano aistra

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
13:29 Gegužės 07d. 2019

SKELBIMAI

touched by digitouch!