GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Lietuvos šviesuolės, pedagogės, visuomenininkės Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės atminimui Pernaravoje atidengtas ir pašventintas koplytstulpis bei pristatytas pašto ženklas.   / Dimitrijaus Kuprijanovo nuotr.

Pernaravoje įamžintas Lietuvos šviesuolės atminimas

Dimitrijus KUPRIJANOVAS - 16:00 Birželio 06d. 2019

Pernaravos miestelyje savaitgalį rinkosi minios žmonių. Čia buvo įamžintas Lietuvos šviesuolės, pedagogės, visuomenininkės Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės atminimas. Šios moters nuveikti darbai kuriant Lietuvos valstybę nebuvo ir nebus užmiršti – tuo įsitikinę renginio organizatoriai, šviesuolės vardo fondo įkūrėjai.

Visą dieną

Pernaravoje visą dieną šurmuliavo žmonės, mat nuo pat ankstyvo ryto vyko renginiai, skirti  Jadvygos Teofilės Juškytės-Širšės (1868 –1948) 150-osioms gimimo metinėms. Ryte buvo pristatytas pašto ženklas, skirtas šviesuolės atminimui. Pernaravos bažnyčioje aukotos šventos mišios, po kurių visi patraukė aplankyti J. Juškytės kapo Pernaravos kapinėse. Vidurdienį buvo atidengtas ir pašventintas koplytstulpis, skirtas šiai šventei.

Popietę buvo atidaryta senų nuotraukų paroda, skirta J. Juškytei. Visi žiūrėjo Josvainių kultūros centro Pernaravos skyriaus teatro grupės parengtą spektaklį „Širšė“, po kurio susirinkusiems koncertavo Lukas Katinas.

Aktyvi visuomenininkė

Mokytoja, Jadvygos Juškytės paramos fondo vadovė Loreta Andrulienė pasakojo apie J. Juškytės gyvenimą, jos pedagoginę ir literatūrinę veiklą.

„Jadvyga Teofilė Juškytė-Širšė gimė 1868 metų gruodžio 20 dieną bajorų šeimoje, Pernaravos dvare, kur prieglobstį rasdavo ir sukilėliai, ir knygnešiai. Nuo dvylikos metų mergaitė pradėjo daraktoriauti − mokyti dvaro samdinių vaikus, vėliau dirbo namų mokytoja Sibire, Šilo Pavėžupyje, mokytojavo grafų Zubovų įsteigtoje Ginkūnų mokykloje, Pernaravos pradžios mokykloje.

J. Juškytė buvo daugelio slaptųjų laikraščių korespondentė, pasirašinėjusi įvairiais slapyvardžiais, vienas iš jų – Širšė. Bendravo su šviesiais to meto žmonėmis. Įkūrė draugiją, rėmusią neturtingus, mokslo siekiančius žmones. Ji rašė vadovėlius mokykloms, vertė grožinės literatūros kūrinius. Dalyvavo Didžiajame Vilniaus Seime, atgavus nepriklausomybę įsteigė Pernaravoje šaulių būrį ir įkūrė savivaldybę. J. Juškytė apdovanota Gedimino ordinu ir dviem Nepriklausomybės medaliais“, – dėstė L. Andrulienė.

Atminimas išliks

Pasak L. Andrulienės, senatvėje J. Juškytei teko kęsti šaltį, skurdą ir vienatvę. Kai ji jau buvo paralyžiuota, jos dienos bėgo dvaro tarnų namelyje. Mirusi ji buvo palaidota Pernaravos kapinėse, o jos vardu buvo pavadinta pagrindinė Pernaravos miestelio gatvė. Mūsų dienomis J. Juškytę atranda vis daugiau žmonių, jie susižavi išskirtine jos asmenybe, įvairiapusiais gebėjimais, atkreipia dėmesį į jos altruizmą, meilę vargstantiesiems.

2 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Kunigas, rašytojas, poetas Benas Lyris: „Gyvenime pats svarbiausias dalykas yra gyventi meile“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
13:26 Rugpjūčio 21d. 2019
img

„Pravalturo“ direktorius V. Mikaitis: „Keliu žmonėms teigiamas emocijas“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
12:15 Rugpjūčio 14d. 2019
img

Psichologė Genovaitė Petronienė – kėdainietė, kuriai reikėjo plačiųjų vandenų

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
13:28 Rugpjūčio 12d. 2019
img

Kėdainietis gyvenimą pašventė atstumtųjų gelbėjimui

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
12:46 Rugpjūčio 08d. 2019
img

Tarnybos bejėgės – žmogus pasirinko gyvenimą šalia konteinerio

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
09:00 Rugpjūčio 02d. 2019
img

Vaikai turi augti šeimose

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
09:00 Liepos 30d. 2019
img

Černobylio padarinius likvidavęs kėdainietis: „Tai buvo tarsi laužas, kurio negalėjai užgesinti“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
09:16 Liepos 25d. 2019
img

Patirtis, brandinta net 41-erius metus

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
12:40 Liepos 23d. 2019
img

Krepšinio paslapčių kėdainietis vaikus moko didžiausiame Kinijos mieste

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
13:12 Liepos 16d. 2019
img

Deimantinių vestuvių jubiliatai Kišonai: „Per 60 metų niekas nepasikeitė“

Svarbiausias užsiėmimas – kasdieninis gyvenimas
1
13:44 Liepos 15d. 2019

SKELBIMAI

touched by digitouch!