GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos
Garsus vaikų rašytojas Tomas Dirgėla Kėdainių moksleiviams pristatė naujausią savo knygą „Benas – sapnų siuvėjas“ apie berniuką, turintį stebuklingų galių.  / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Rašytojas T. Dirgėla: „Nereikia knygų priešinti su šiuolaikinėmis technologijomis“

Kristina MIRVIENĖ - 14:24 Balandžio 09d. 2019

Kaip vaikus paskatinti skaityti daugiau knygų, rūpi daugeliui pedagogų ir tėvelių. Todėl į trečiadienį M. Daukšos viešojoje bibliotekoje, naujajame Vaikų ir jaunimo skyriuje vykusį susitikimą su vienu populiariausiu šių dienų Lietuvos vaikų rašytojų Tomu Dirgėla sugužėjo nemenkas būrys mokytojų, vedinų savo mokiniais.

Humoras svarbu

Pirmą kartą Kėdainiuose besilankantis jaunas rašytojas tvirtina, kad į vaikų širdis pirmiausia beldžiasi pasitelkdamas šypseną ir humorą.

Tomas Dirgėla į vaikų širdis prisibelsti bando pasitelkdamas humorą, jo gausu tiek jo knygose, tiek pačių knygų pristatymuose. A. Barzdžiaus nuotr. „Kiekviename susitikime su savo knygų skaitytojais vaikams nešu žinutę, kad knygas skaityti yra labai įdomu. O norėdamas vaikus dar labiau sudominti knygomis tiek su jais bendraudamas, tiek savo kūryboje naudoju patikimą raktą – humorą. Jo pagalba galima užmegzti ryšį su vaiku, o tada jau pereiti prie rimtesnių kalbų – apie knygas ir skaitymą“, – sako T. Dirgėla.

Pasiteiravus, kaip galima vaikus paskatinti daugiau skaityti ir mažiau naršyti telefonuose rašytojas pabrėžia, kad abu daiktai vaiko gyvenime yra pakankamai svarbūs, tad tereikia viską suderinti.

„Niekada nepriešinu šiuolaikinių technologijų su skaitymu. Knyga, kompiuteriai ir telefonas gali puikiausiai draugauti ir vienas kitą papildyti.

Pastebiu, kad kartais mokytojai ar tėvai šiuolaikines technologijas laiko knygų priešais, konkurentais, dėl tokio požiūrio, manau, gali būti tik blogiau, vaikui gali atsirasti stipri knygų atmetimo reakcija.

Todėl esu tikras, kad patikimiausias būdas vaikams sužadinti meilę knygoms – tai pavyzdys. Jei tėvai, mokytojai skaito, skaitys ir vaikai. Nes vaikams turėtų būti keista, kai tėvai jiems liepia eiti knygas skaityti, o patys įsitaiso prie kompiuterio ar televizoriaus“, – įsitikinęs T. Dirgėla.

Kartais mokytojai ar tėvai šiuolaikines technologijas laiko knygų priešais, konkurentais, dėl tokio požiūrio, manau, gali būti tik blogiau, vaikui gali atsirasti stipri knygų atmetimo reakcija. T. Dirgėla

Nauja knyga

Vis tik rašytojas nesureikšmina skaitymo ir yra už tai, kad nieko per prievartą daryti nereikia, nes kiekvienas turėtų užsiimti tuo, kas patinka.

„Jei vaikui neįdomu, jei jis nenori knygų skaityti, mano nuomone, versti to daryti nereikėtų. Ateis laikas, kai vaikas pats knyga susidomės. Aš pats tik nuo 5 ar 6 klasės tapau sąmoningu skaitytoju, kai skaitymas tapo malonumu.

Rašytojas įsitikinęs, kad pavyzdys gali paskatinti vaikus domėtis knygomis ir jas pamilti. A. Barzdžiaus nuotr. Tačiau jei vaikas visiškai nemėgsta skaityti, jį prie knygos reikėtų jaukinti po truputį, kol jis pats atras mėgstamus autorius, mylimas knygas ir jam skaitymas taps ne pareiga, o malonia veikla“, – pataria T. Dirgėla.

Susitikimo metu T. Dirgėla ne tik stengėsi vaikams parodyti, kad knygos yra įdomu, bet ir pristatė naujausią savo knygą „Benas – sapnų siuvėjas“. Tai jau devintoji jauno rašytojo knyga.

„Visų mano knygų bendras vardiklis yra humoras. Per humorą bandau prieiti prie skaitytojų ir kol kas, manau, man sekasi tai daryti. Šiandien pristatau naują savo knygą „Benas – sapnų siuvėjas“. Tai knyga apie berniuką, kuris turi stebuklingą adatą, su kuria gali susiūti nutrūkusius žmonių sapnus. Knygoje paliesta vaiko ir jo šeimos santykių tema.

Skaitytojai manęs vis prašė parašyti kokią rimtesnę knygą, tad šioje, nors humoro visiškai atsisakyti ir nepavyko, tačiau jo yra mažiau nei ankstesnėse mano knygose, knyga santūresnė, rimtesnė“, – pasakoja rašytojas.

T. Dirgėla neslepia, kad naujoji knyga gimė gana greitai, jos rašymas užtruko vos 3 savaites.

„Jei lauksi įkvėpimo, gali tekti labai ilgai laukti, o gal net ir nesulaukti. Knygų rašymas yra mano pagrindinis darbas, tai yra mano svajonių darbas, todėl aš įkvėpimo nelaukiu.

Kai rašau knygą, turiu sau užsibrėžęs tikslą per dieną parašyti mažiausiai 4 skyrius, tad knygos ir netrunka atsirasti“, – atvirauja jaunasis kūrėjas.

T. Dirgėla vaikų literatūroje debiutavo prieš ketverius metus. Jo knygas netruko atrasti ir pamėgti vaikai. Garsiausias T. Dirgėlos kūrinys knygų serija „Tomas ir Domas“.

Prieš tapdamas profesionaliu rašytoju, T. Dirgėla dirbo mokytoju įkalinimo įstaigoje, vėliau vaikų darželyje su dar kalbėti nemokančiais mažyliais, rašė straipsnius. Šiandien rašytojas savo skaitytojus džiugina ne tik knygomis, bet ir radijo laida vaikams, kurią kuria bei veda per nacionalinę radijo stotį.

Tomo knygos yra įvertintos vaikų literatūros specialistų – dvi IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus premijos, „Metų knygos“ 2015 m. nominantas, geriausia 2016 m. knyga vaikams. 

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Daug įvairių tekstilės technikų – vienoje vietoje (FOTOGALERIJA)

Kuriantys gražesnį pasaulį
1
13:20 Spalio 06d. 2020
img

Kėdainiuose – menui neabejingos kūrėjos  iš visos Lietuvos

Kuriantys gražesnį pasaulį
09:09 Spalio 02d. 2020
img

Mano darbas yra įdomus – kas dieną vis kažkas naujo

Kuriantys gražesnį pasaulį
10:01 Rugsėjo 23d. 2020
img

Respublikiniuose dailės konkursuose įvertinti ir kėdainiečiai

Kuriantys gražesnį pasaulį
12:58 Rugsėjo 22d. 2020
img

Geraširdžių kėdainiečių dovanos pasiekė nuskriaustus šunelius

Kuriantys gražesnį pasaulį
09:25 Rugsėjo 17d. 2020
img

Aleksandrui Dambrauskui – Adomui Jakštui – 160

Kuriantys gražesnį pasaulį
14:33 Rugsėjo 14d. 2020
img

Senjorės laisvalaikis – lauko treniruoklių aikštelėje

Kuriantys gražesnį pasaulį
10:58 Rugpjūčio 31d. 2020
img

Savaitė, kupina nuotykių ir džiaugsmo

Kuriantys gražesnį pasaulį
09:01 Rugpjūčio 28d. 2020

SKELBIMAI

touched by digitouch!