GYVENIMAS MARGAS

Visos kategorijos

Jaunų kūrėjų parodoje – žvilgsnis į pasaulį drąsiomis akimis (FOTO, VIDEO)

Justina ŠVEIKYTĖ - 14:42 Balandžio 24d. 2019

Ikoniškas ir ironiškas: vos viena raidė, ir žodis įgauna absoliučiai kitą prasmę. Vis dėlto šie žodžiai gali tapti sinonimais – jeigu kalba pasisuka apie ironišku požiūriu garsėjusią Vokietijos mados ikoną Karlą Lagerfeldą, vaizdingus jo pasisakymus ir drąsų požiūrį į gyvenimą.

Būtent šiuo trijų pasaulinės šlovės mados namų kūrėju K. Lagerfeldu besižavintys jaunuoliai – kėdainietis Gytis Sarapinas ir žemaitė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė, dar žinoma pseudonimu KKL, Kėdainių daugiakultūriame centre pristatė konceptualaus meno parodą „I(k/r)oniškas gyvenimas“.

Nuo peizažų – link abstrakto

Ankstesniame šešiolikmečio G. Sarapino kūrybos laikotarpyje vyravo gamtos tema, medžio raštų motyvai, tačiau, kaip būdinga jaunai maištingai sielai, menininkas nusprendė keistis iš esmės ir atskleisti visiškai kitokį kūrybos braižą.

Dviejų jaunų menininkų tikslas – priversti stebėtoją stalbtelti ir susimąstyti. Aiktelėti, susižavėti, tebūnie – supykti, įsižeisti, tačiau vienaip ar kitaip sureaguoti. Aut. past.

„Parodai ruoštis pradėjau kone prieš metus. Tapiau vieną, antrą darbą, bet vis dar nebuvau tikras, kam ekspoziciją dedikuosiu. Vasario mėnesį, mirus mados legendai K. Lagerfeldui, išsyk supratau, kad savo paroda norėsiu pagerbti šio iškilaus žmogaus atminimą. Pakviečiau prisijungti ir Kamilę. Ji mielai sutiko, nes mudu abu simpatizavome šiam kūrėjui. Ne vien jo menui ir kūrybai, bet dar daugiau – jo asmenybei, – pasakoja Kėdainių Šviesiosios gimnazijos dešimtokas. – Mados guru pasauliui dovanojo grožio ir šviesos, spalvų tamsoje ir tiek daug išminties mūsų pilkoms dienoms. Tad jai dedikuotoje parodoje iš abiejų kūrybos pusių su Kamile akcentuojame mados korifėjaus stilių ir stipriname jo mįslingos asmenybės įspūdį.“

Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa

Paroda „I(k/r)oniškas gyvenimas“ – pasaulinės šlovės dizainerio, cenzūra nevaržomų pasisakymų autoriaus atminimui. Ir ne tik jam. Ambicingo jaunojo menininko G. Sarapino darbuose tyliais, giliais, sodriais potėpiais atsiskleidžia didžiulės visuomenės stigmos.

„Taip išpeštom iš Biblijos citatom dangstau nuogybę savo niekšiškumo ir velniu dėtas šventą vaidinu“. Tai – ne vien citata iš Viljamo Šekspyro istorinės tragedijos. Tokiu pavadinimu „pakrikštytas“ vienas iš G. Sarapino naujausios parodos eksponatų, ant kurio dar ir lotynų kalba juodomis raidėmis užrašyta „Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa“ (liet. – „esu kaltas, esu kaltas, esu labai kaltas“).

„Mano darbai gana akiplėšiški. Keli skirti priversti žiūrovą atsigręžti į vaikų, kuriuos išnaudojo šventumu besidangstantys kunigai, gyvenimą, ir pedofilijos skandalus, į viešumą išlindusius tik po dešimčių metų. Visuomenė užsimerkia prieš tam tikras ydas, skaudulius, o menininko pareiga – nešti žinią, skleisti ją, priversti žmogų stabtelti ir susimąstyti, – samprotavo drąsios, kontraversiškos parodos „I(k/r)oniškas gyvenimas“ autorius, šešiolikmetis G. Sarapinas. – Reakcijų jau buvo ir dar bus, tiek teigiamų, tiek neigiamų. Bet menininkas neturi jų bijoti.“

Būna, sako, jog mano kūryba – visiška nesąmonė. Tačiau į tokias pastabas aš nereaguoju. K. L. Lukošiūtė

Siuvosi ikonos kostiumą

K. Lagerfeldas garsėjo ir savu įvaizdžiu: į uodegą surišti balti plaukai, aukšta apykaklė, pirštinės ir akiniai nuo saulės.

Šviesiosios gimnazijos dešimtokas G. Sarapinas specialiai savo ir bičiulės kūrybos darbų parodai pasisiuvo marškinius. Tokius, kokius dėvėjo ekspozicijos „kaltininkas“ – mados ikona K. Lagerfeldas.

„Kelios savaitės iki renginio jį siūti ėmėsi mano siuvėja Liubova. Ji greitai suprato, ko aš noriu, ir netgi pati ėmė domėtis, kokius marškinius vilkėjo K. Lagerfeldas. Jie būdavo labai aukšta apykakle, – pasakojo jaunasis menininkas. – Parodos pristatymą norėjosi paversti kuo gražesne ir kokybiškesne švente, tad menkiausias detales apgalvojome iki galo. Pyragėliai – ir tie su Chanel mados namų ženklu.“

Darbai atsiskleidžia kūrėjos charakterį

G. Sarapino ir K. L. Lukošiūtės bičiulystė prasidėjo prieš kelerius metus socialiniuose tinkluose. Kėdainietį sužavėjo merginos kūryba, jos drąsa ir nevaržomas laisvės pojūtis. Pirmosios žinutės, vienas kito kūrybos stebėjimas – ir pirmasis bendrasis „kūdikis“, dienos šviesą išvydęs ne kur kitur, o Kėdainiuose.

Savo darbais provokuojanti ir nebijanti reikšti aštrios nuomonės menininkė šiuo metu gyvena Ventoje, Žemaitijoje.

 „Iš esmės, mano darbai nesiunčia jokios konkrečios žinutės. Jais aš atskleidžiu savo maištingą charakterį, dažnai – sarkastišką ir ironišką būdą, bei užmezgu ryšį su tokį meną vertinančiais žiūrovais ir stebėtojais. Darbuose yra daug humoro, tad juos atranda žmonės su humoro jausmu. Netrūksta ir nepatenkintų, tokių, kurie į viską reaguoja pernelyg rimtai. Šie, būna, sako, jog mano kūryba – visiška nesąmonė. Tačiau į tokias pastabas aš nereaguoju“, – šypteli dvidešimtmetė K. L. Lukošiūtė.

Aš tesu senas, vargšas artistas, vaidinantis piktadarį, o kartais auką. Kaip likimas lemia. G. Sarapinas

Darbai iškeliauja už Atlanto

Prasidedant pasiruošimui naujai ekspozicijai, pasibaigusios ekspozicijos merginos darbai jos namuose ar kur sandėliuke ilgai neužsibūna. Dažniausiai jie papuošia namų ir biurų sienas tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Keletas jų iškeliavo ir į Holivudo žvaigždžių namus.

„Drąsūs, ryškūs darbai yra perkami. Tiesa, pagrindiniai mano klientai yra amerikiečiai. Lietuviams galbūt mano kūriniai yra per brangūs arba mūsų tautiečiai tokį meną vis dar ne iki galo supranta“, – svarstė Kėdainių daugiakultūrio centro viešnia, kurios drauge su kėdainiečių G. Sarapinu kurtą parodą „I(k/r)oniškas gyvenimas“ apžiūrėti galima bus iki gegužės 11 dienos.

0 Skaityti komentarus / komentuoti

Komentuoti

Naujienų portalo www.rinkosaikste.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau rodo komentaro autoriaus IP adresą ir pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus redakcija.ra@gmail.com. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Skelbdami savo nuomonę, jūs sutinkate su taisyklėmis.
Griežtai draudžiama www.rinkosaikste.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.rinkosaikste.lt kaip šaltinį.
Taip pat skaitykite
img

Neįgalieji – stiprybės pavyzdys sveikiesiems

Kuriantys gražesnį pasaulį
1
14:46 Birželio 17d. 2020
img

Tėvo pėdomis: vaikai tapo policijos pareigūnais

Kuriantys gražesnį pasaulį
10:51 Birželio 16d. 2020
img

Kėdainių tautodailininkai karantino sujauktų planų neatsisako

Kuriantys gražesnį pasaulį
1
15:52 Birželio 04d. 2020
img

Šiųmetės vasaros stovyklos nesiskirs nuo ankstesnių

Kuriantys gražesnį pasaulį
15:54 Gegužės 20d. 2020
img

Keramikė Dalė Urbienė: „Geriausi darbai gimsta suteikus sau laisvę“

Kuriantys gražesnį pasaulį
14:47 Gegužės 14d. 2020
img

Slaugos namams – geradarių dovanos

Kuriantys gražesnį pasaulį
12:51 Gegužės 07d. 2020
img

Saugi kaimynystė – vieninga bendruomenė

Kuriantys gražesnį pasaulį
13:10 Gegužės 04d. 2020
img

Kaip sporto salę susikurti namie?

Kuriantys gražesnį pasaulį
14:38 Balandžio 27d. 2020
img

Darijus Astrauskas: „Žinojau, kad galiu daugiau, nei kiti tikisi“

Kuriantys gražesnį pasaulį
15:40 Balandžio 08d. 2020

SKELBIMAI

touched by digitouch!